Događaji

Uvođenje 'linije siromaštva'

Uvodimo granicu siromaštva, provjerite jeste li ispod nje

Uvodimo granicu siromaštva, provjerite jeste li ispod nje
Arhiva RTL

Najveća promjena koju nosi zakonsko rješenje je ta da će se ograničiti maksimalan iznos novčanih pomoći koje pojedino kućanstvo prima. Doznaje se da će se kao gornja granica uzeti takozvana linija siromaštva, piše danas.hr

Riječ je o statističkoj kategoriji, odnosno o iznosu prihoda koji je Državni zavod za statistiku uzeo kao granicu ispod koje se upada u siromaštvo. Inače, stopa siromaštva u Hrvatskoj u 2011. popela se na 21,1 posto.

Najviše je siromašnih među nezaposlenima i umirovljenicima, a gotovo šest posto ljudi koji su zaposleni smatra se siromašnima. Granica siromaštva u kunama je godišnji prihod od 25.200 kuna za jednu osobu, odnosno 50.904 kune za četveročlanu obitelj s dvoje odraslih i dvoje djece. To su primanja od 1.850 kuna, odnosno 4.242 kune mjesečno, i to je granica koju će Ministarstvo socijalne politike i mladih vjerojatno uzeti kao gornju granicu za isplatu novčanih pomoći korisnicima socijalne skrbi.

A pripreme su za uvođenje 'linije siromaštva' napravljene. Naime, napravljen je katalog od 81 vrste novčane pomoći, do kraja ožujka preko REGOS-ove baze podataka bit će vidljivi svi primici korisnika centara za socijalnu skrb, a centri će ubuduće biti umreženi i s Poreznom upravom kako bi se mogla provjeriti njihova imovina.

Zakon o socijalnoj skrbi, koji je u izradi, onemogućit će primanje socijalne pomoći svima koji imaju štednju u bilo kojem obliku, a pomoć više neće moći primati ni osobe koje imaju u vlasništvu vrijednosne papire, primaju dividendu, imaju imovinu, nekretnine, primaju honorar ili imaju neke druge oblike primitaka. Neće više biti moguće ni da pojedinci socijalnu pomoć kumuliraju kroz više centara i jedinice lokalne samouprave, piše Večernji list.

U rujnu je napravljen test sustava, pri čemu se uz pomoć Porezne uprave provjeravala imovina korisnika socijalne pomoći. Među nasumce odabranih tristotinjak korisnika socijalne pomoći iz Zagreba i Splita, gotovo desetak posto njih ima neku imovinu u vlasništvu. Nekoliko njih vlasnici su i po nekoliko vozila. Jedna osoba posjeduje kamion, nekoliko ih ima dionice, a dvije imaju stambenu štednju u banci. Zbog toga više neće smjeti primati novčanu socijalnu pomoć.

danas.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.