Događaji

Nema potrebe izazivati bilo kakvu paniku

Jakovina: Hrvatsko mlijeko najkvalitetnije u regiji

Jakovina: Hrvatsko mlijeko najkvalitetnije u regiji

Nema potrebe izazivati bilo kakvu paniku kod naših potrošača. Kroz sve akcije ćemo pokazati da je mlijeko hrvatskih proizvođača izuzetno visoke kvalitete, kaže Jakovina

Analiza hrvatskog mlijeka u Beču potvrdila je neznatne količine aflatoksina u 11 od 15 uzoraka. Unatoč odstupanjima nema razloga za paniku, objavio je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina zajedno s čelnim ljudima mljekarskog sektora. Pojačane kontrole se nastavljaju.

Umjesto dozvoljenih 0,05 mikrograma po litri, u 11 od 15 uzoraka domaćeg mlijeka nađeno je 0,057 mikrograma, pokazala je analiza u Beču. Od 11 uvoznih pošiljki, pozitivna je bila jedna iz BiH, marke Moja kravica. Ako bečki nalaz potvrdi Veterinarsku inspekciju, bit će vraćena proizvođaču, objavio je ministar.

"Nema potrebe izazivati bilo kakvu paniku kod naših potrošača. Kroz sve akcije ćemo pokazati da je mlijeko hrvatskih proizvođača, mlijeko hrvatskih tvrtki izuzetno visoke kvalitete, da je sigurno i zdravstveno ispravno te da u izoliranim slučajevima koji se dogode u ostalim europskim zemljama i zemljama regije znamo kako reagirati", rekao je Jakovina.

"Imamo neznatno prekoračenje europske norme, ne i toksično mlijeko", zaključio je toksikolog Radovan Fuchs navodeći praksu SAD-a i Srbije. "Tamo su te dozvoljene koncentracije bitno više. U tim zemljama zakonodavstvo regulira to na 0,5 mikrograma po litri", rekao je Fuchs.

Kao izvor aflatoksina utvrđena je stočna hrana na 11 slavonskih farmi. Veterinarska inspekcija nakon obustave isporuke mlijeka, poduzela je kontrolu stočne hrane.

"Mogu reći da silaže, odnosno krmila koja smo prva kontrolirala, a koja su najizloženija mogućoj pojavi plijesni, su svi uzorci negativni. Dalje ćemo kontrolirati ostale stočne hrane i ako se utvrdi povećana koncentracija plijesni koja ovo uzrokuje, takva koncentracija plijesni će biti zamijenjena", ističe Jakovina.

U Hrvatskoj se mlijeko dnevno predaje s 12 300 farmi. Kvalitetu svakodnevno potvrđuje i laboratorij u Križevcima, podsjeća proizvođač Antun Laslo i tvrdi, problem nije u hrani s farmi. "Nikome na pamet ne pada da bi se s takvom sudbinom poigrao prvo sa svojom obitelji, a onda i s građanima koji konzumiraju ovo mlijeko. Siguran sam, ponavljam, da je naše hrvatsko mlijeko zdravo", naglasio je Laslo.

Tvrde to i čelnici Vindije i Dukata, najavivši također pojačanu kontrolu u preradi. Pokažu li, pak, daljnje inspekcijske kontrole da ima još mlijeka s povećanim aflatoksinom, ono će se povući. Poručio je Jakovina, ne otkrivajući jesu li pod povećalom i kooperanti Megglea i drugih marki. "Kontrolirali smo sve mljekare. Ako utvrdimo šarže u kojem su povećane, obavijestit ćemo to i povući ćemo. Nemojte raditi lov na vještice. Rekli smo vam podatke koji stoje"

Kako bi potvrdili izrečeno, ministar i čelnim ljudi zdravstvenog i mljekarskog sektora na kraju tiskovne konferencije popili su po čašu mlijeka.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.