Analize koštaju, ali košta i ljudsko zdravlje.
Nema stopostotne sigurnosti; Kakvu hranu jedemo?
Za razliku od naših predaka koji su meso jeli samo nedjeljom, mi se hranimo obilatije. Ali prema svim pokazateljima, to nužno ne znači da se hranimo i bolje. Afere s hranom koje se pojavljuju periodično govore da zapravo nismo sigurni ni u koga koji sudjeluje u lancu proizvodnje hrane, piše HRT
Hrana se kontrolira redovito i na dojave. U prošloj godini mlijeko se rutinski kontroliralo. Monitoringom je uzeto 300 uzoraka mlijeka, od kojih 40 na aflatoksine, i on je prošle godine bio negativan, ističe pomoćnica ministra poljoprivrede Mirjana Mataušić-Pišl. Ako pet godina zaredom nema pojave toksina, onda se nastavlja s monitoringom, ali ne s 500 uzoraka - jer to košta. Problem je bio u tome što je državni plan monitoringa na 40 uzoraka bio negativan i za sljedeću godinu se nije povećavao.
Analize koštaju, ali košta i ljudsko zdravlje. Ravnateljica Hrvatske agencije za hranu Zorica Jurković kaže da se sve u lancu treba kontrolirati, ali dodaje da ipak kvalitetu određuje tržište. Cijena najčešće određuje kvalitetu, a svuda na tržištu ima i kvalitetne i manje kvalitetne hrane. Ali bitno je naglasiti da ona mora biti zdravstveno ispravna, poručuje Jurković.
No zbog štednje, inspekcijske službe nisu u mogućnosti kontrolirati baš svaki proizvod koji dolazi na tržište tako da stopostotna sigurnost za potrošače ne postoji. Prema nekom njemačkom cjenovniku, detaljna laboratorijska analiza stoji pet do šest tisuća eura, otkriva predsjednik Udruge potrošača Ilija Rkman.
Tako i slučaj pojave konjskoga mesa u lazanjama govori da i kod starih članica EU-a propusta ima. Dosad nismo dobili jasan odgovor na pitanje je li stvar samo u pogrešnom deklariranju ili se konjsko meso ne smije stavljati na tržište. Običnom čovjeku sumnjivo je to što je konjetina jeftinija od govedine. U našem zakonu o potrošačima imamo obrambeni mehanizam u kojem proizvođač ako krivo deklarira plaća kaznu do 200.000 kuna, dodaje Rkman.
Za one koji varaju potrošače nije dovoljan samo sud javnosti. Oni trebaju odgovarati i za ugrožavanje zdravlja. A potrošači moraju biti stalno na oprezu i educirati sebe i svoju djecu. Evo što na pitanje gdje sve ima kemije odgovara jedan petogodišnjak: U siru malo, u sladoledu, u salami i gumenim bombonima je isto kemija i gotovo. I njemu i nama je jasno da sustav kontrole još uvijek nije dovoljno učinkovit da bi potrošaču jamčio sigurnost hrane.
HRT/eZd
Vezane vijesti
-
Ministarstvo poljoprivrede u četvrtak je obavijestilo potrošače da je zbog mogućeg prisustva komadića stakla opozvana marokanska konzerva SKUŠA FILETI u suncokretovom ulju 125g.
-
Potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić u srijedu je uoči užeg kabineta Vlade izjavio da s obzirom na pandemiju i sve izazove koje ona nosi u ovom trenutku još nije na stolu snižavanje stope PDV-a na hranu, no o tome se razmišlja.
-
Ministarstvo poljoprivrede u subotu je izvijestilo potrošače o opozivu tri vrste sladoleda u pakiranju od 2,5 litre zbog utvrđenog pesticida etilen oksida u aditivu koji se koristi u procesu njihove proizvodnje.
-
Hrvatski građani za stanovanje i hranu troše 34 posto svojih prihoda, a u Europskoj uniji na hranu više troše jedino Rumunji, piše u utorak Večernji list.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.