Događaji

Mirni prosvjed

Stožer za obranu Grada heroja: Proglasite Vukovar mjestom posebnog pijeteta

Stožer za obranu Grada heroja: Proglasite Vukovar mjestom posebnog pijeteta

Na tisuće ljudi okupilo se na mirnom prosvjedu u središtu Zagreba protiv ćirilice u Vukovaru. Na skup koji je počeo simboličnih pet minuta nakon podneva pristigli su iz svih krajeva Hrvatske.

Od Vlade zahtjevaju hitnu promjenu Ustavnog zakona o nacionalnim manjinama, a do 18. studenog proglašenje Vukovara mjestom posebnog pijeteta u kojem nikad neće biti uvedena ćirilica.

Simboličnim 'Vlakom mira' iz Vukovara, autobusima ili vlastitim prijevozom, tisuće su branitelja stigle u Zagreb, preplavile središnji trg s jednom porukom - ne ćirilici. Vukovarski branitelj Anto Đapić smatra da za to još nije sazrio trenutak. "Danas doživljavamo ovo da nas kulturno podčinjavaju oni koji nas vode, ne Srbi jer Srbi traže svoje pravo, a gdje je naše pravo kao Hrvata da imamo pravo da budemo Hrvati u Hrvatskoj", pita se Đapić.

Slične poruke i branitelja s juga, kao i sjeverozapadnih krajeva zemlje, uz vijorenje hrvatskih i braniteljskih zastava, ali i neskrivene žestoke kritike aktualnoj vlasti. "Još su rane friške i to treba 'pošto-poto' odgoditi. Mislimo da još nije vrijeme za to i zbog toga smo tu. Ovdje ima puno Splićana, Makarana, Vrgorčana, Imoćana, Drnišana, Sinjanina, iz svih krajeva. Svi su došli sa srcem, isto kao i 1991. godine", ističe jedan branitelj. "Ćirilica je personifikacija jednog stanja u ovoj državi", smatra hrvatski jedan branitelj.

Prosvjed, na kojem je prema policijskoj procjeni bilo oko 20 tisuća ljudi, a prema organizatorima dvostruko više, počeo je posljednjim izvješćem Siniše Glavaševića iz okupiranog Vukovara. Nakon himne i minute šutnje za sve poginule u Domovinskom ratu, tisućama se na Trgu obratio i vukovarski franjevac Ante Perković, koji je prije molitve rekao.

"Mi ne znamo ni mrziti, ne znamo se niti osvećivati, učile su nas tako naše majke, učila nas je i Crkva da svoje samo volimo, a tuđe poštujemo i sada isto to mislimo, i zbog toga i jesmo ovdje", poručio je pater Perković.

Odgovorni ste, krivi ste, poručio je vladajućima kninski povjesničar i pjesnik Ante Nadomir Tadić Šutra koji je pročitao proglas. "Odakle vam pravo da nas nazivate nacionalistima i crnokošuljašima dok tugujemo za našim poginulima, dok tražimo grobove našim nestalima, dok radimo vaš posao. Ne znamo što je to gospodo, što vas potiče i tjera da nam činite nepravdu, ali vam sa sigurnošću poručujemo, preslabo je".

Predsjednik Stožera za obranu hrvatskog Vukovara Tomislav Josić rekao je kako izuzimanje pojedinih dijelova Vukovara od uvođenja dvojezičnosti nije dovoljno, jer nema dijela grada gdje netko nije stradao. Od aktualne vlasti, ali i oporbe traži usvajanje zahtjeva Stožera.

"Ukoliko u roku od tri mjeseca ne pokrenete odgovarajuće procese za proglašavanjem Vukovara mjestom od posebnog pijeteta, a do 18. studenog ne postupite po našem zahtjevu, nama i hrvatskoj javnosti dat ćete do znanja da iskreno ne cijenite žrtvu Vukovara. U tom slučaju, mi stradalnici i branitelji i drugi građani vam poručujemo da nećete biti dobrodošli u grad Vukovar", poručio je Josić.

Vlada je sad na potezu. Stožer više neće prosvjedovati, poručio je Josić, no neće ni dopustiti postavljanje dvojezičnih natpisa u Vukovaru. "I nećemo dozvoliti niti silom da se to napravi", istaknuo je Josić.

Prosvjed na Trgu potrajao je nešto dulje od planiranog, bez incidenata tek uz poneku baklju i povike 'za dom', a završio je nastupom Marka Perkovića Thompsona. Dodajmo i kako su jutros na zagrebačkim nadvožnjacima osvanuli transparenti Građanske akcije s porukom kako većina hrvatskih građana podržava provedbu zakona.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.