Događaji

Uvoznici su zadovoljni

Od 30. lipnja carinska tarifa EU-a

Od 30. lipnja carinska tarifa EU-a

Europska unija naš je najveći vanjskotrgovinski partner. Stoga se postavlja pitanje što će se u poslovnom svijetu, osobito kod uvozno-izvoznih tvrtki, promijeniti kad Hrvatska postane članica EU-a. Znamo da se trgovina na zajedničkome tržištu obavlja slobodno, prema usklađenim propisima i bez carinskih zapreka, ali da porezna politika na razini država nije ujednačena. I u poslovanju s trećim zemljama bit će promjena nakon 1. srpnja, piše HRT

Uvoznici su zadovoljni - kamioni s naručenom robom neće satima, katkad i danima, čekati na graničnim prijelazima da se obave carinske formalnosti jer se carine ukidaju. Voditeljica Odjela za carine i zaštitne mjere u Državnome uredu za trgovinsku politiku Tatjana Vinković pritom naglašava:

Naši izvoznici sa zemljama članicama neće uvoziti niti izvoziti, nego trgovati. Kad se radi o uvoznicima, razlika je u tome što se više neće primjenjivati carinska tarifa RH, odnosno od 30. lipnja počinje se primjenjivati carinska tarifa EU-a.

O poslovanju sa svijetom odlučuje se u Bruxellesu u sklopu razvijene mreže ugovornih odnosa s trećim zemljama. O nama ovisi koliko ćemo uspjeti zaštititi svoje interese unutar zajedničke trgovinske politike. Potrebno je da uvoznik obrati pozornost na carinsku tarifu EU-a, da već sada počne promatrati koje su carinske stope iz kojih zemalja, a možda mogu liberalnije uvoziti uz nižu stopu, naglašava Vinković.

Kako će se izlazak Hrvatske iz CEFTA-e utjecati na interese naših tvrtki, uvelike ovisi o pregovorima europskih pregovarača sa svakom pojedinom zemljom članicom te udruge. Pregovori se moraju zaključiti do 1. srpnja. Za 70 posto izvoznih proizvoda carinske stope neće se mijenjati, znači za najveći dio industrijskih proizvoda. Promjene će se dogoditi u dijelu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.

Kad je riječ o poslovanju s trećim zemljama, poslovnim ljudima bit će korisno da se informiraju i o općem sustavu povlastica, skraćeno GSP-u, za 176 država u razvoju u obliku sniženih ili nultih carina za uvoz iz tih zemalja. To je novina koja može stvoriti pretpostavke za nabavu ili uvoz nekakvih jeftinijih proizvoda. Govorimo o nižoj stopi carine, a na gospodarstveniku je da se s tim upozna. Uvidom u carinsku tarifu EU-a valja vidjeti koji su to proizvodi, imaju li tu nižu stopu carine i preporučiti im da se koriste tim mehanizmom, rekla je Vinković.

Iako se čini komplicirano, sve su informacije dostupne. Primjerice, u bazi podataka o pristupu tržištu navedene su sve bitne promjene u pogledu carina, uvoznih formalnosti, o sanitarnim i fitosanitarnim mjerama i mogućim zaprekama na pojedinim tržištima. Dobra informiranost najbolji je način da se izbjegnu sankcije.

HRT


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.