Grad Zagreb
Gdje je Bandić utrošio stotine milijuna kuna bez dokumentacije?
Navodi se da je Grad Zagreb obavio izravna plaćanja na projektu pročistača otpadnih voda u iznosu od 95.495.640,89 kuna, »a za što nema uporišta u Ugovoru o koncesiji«
Gradski uredi Grada Zagreba nisu u poslovnim knjigama koncem 2010. godine evidentirali i iskazali rashode u iznosu od 402.855.933 kune, a prošle je godine Grad Zagreb utrošio na gradnju objekata i uređaja komunalne infrastrukture više od 27 milijuna kuna iako u gradskom proračunu nisu planirana sredstva za te namjene, piše novilist
Ti podatci se navode u Odgovoru što ga je Ministarstvo financija - Uprava za financijsko upravljanje, unutarnju reviziju i nadzor, Sektor za proračunski nadzor i nadzor koncesija 18. ožujka poslalo Gradu Zagrebu, konkretno gradonačelniku Milanu Bandiću.
To je odgovor na primjedbe koje je Grad Zagreb dao na Zapisnik o obavljenom proračunskom nadzoru, utvrđivanju zakonitosti i namjenskog korištenja proračunskih sredstava i naplate proračunskih prihoda. Prilikom izgradnje fontana kod Nacionalne i sveučilišne knjižnice Grad Zagreb je preuzeo obveze po sklopljenom Ugovoru u iznosu od 18.482.415,89 kuna, bez PDV-a, »a da u proračunu nije imao osigurana sredstava za navedenu namjenu«, navodi se u dokumentu.
Ugovor je 20. ožujka 2012. potpisao gradonačelnik Bandić. Ministarstvo financija tvrdi da u Programu gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture na području Grada Zagreba, a koji je donijela Gradska skupština, u Gradskoj četvrti Trnje nisu planirani radovi u navedenoj vrijednosti.
Ti radovi odnose se na izgradnju pješačkog pothodnika te izgradnju komunalne infrastrukture u fontanama. Navodi se i da u Programu, »a samim time niti u proračunu Grada Zagrebu, nisu planirana sredstva za izvođenje radova po sklopljenom Ugovoru«. Slična situacija dogodila se i s opločenjem Trga Petra Preradovića, samo je iznos nešto manji. Riječ je o 8.663.939,82 kune, bez PDV-a, a ta su sredstava za uređenje Cvjetnog trga predviđena Ugovorom o sanaciji tog trga.
U navedenom Programu gradnje, a samim tim ni u gradskom proračunu, nisu predviđena sredstva za izvođenje radova po sklopljenom Ugovoru. I u ovom slučaju Ministarstvo financija navodi da je Grad Zagreb preuzeo obveze po sklopljenom Ugovoru, a da u proračunu nije imao sredstva za navedenu namjenu. Financijski najzamašniji dio dokumenta Ministarstva financija kojega su sastavile tri stručne osobe iz Ministarstva, a u konačnici potpisao pomoćnik ministra financija Branko Šegon, odnosi se na neevidentirane i neiskazane rashode.
Uvidom u poslovne knjige gradskih ureda utvrđeno je da na dan 31. prosinca 2010. nisu evidentirani i iskazani rashodi veći od 400 milijuna kuna. Radi se o 103.391.988 kuna za nabavu roba, usluga i obavljene radove, zatim 15.187.353 kune za nabavu nefinancijske imovine, odnosno kupnju zemljišta, a 284.276.592 kune za naknadu koncesionara za usluge pročišćavanja otpadnih voda.
Ministarstvo financija navodi da se u većini slučajeva radi o računima i dokumentima koje su ispostavili Zagrebački holding d.o.o. i Zagrebačke otpadne vode d.o.o. kao koncesionar, a u vezi s neizvršavanjem obveza od strane Zagrebačkog holdinga. Grad Zagreb je u svojim primjedbama naveo da zbog obimnosti dokumentacije i velikog broja suradnika postoji mogućnost da određena dokumentacija ne bude pravodobno dostavljena na knjiženje, što Ministarstvo financija nije prihvatilo kao argument.
Knjige pune (milijunskih) rupa
- Fontane » 18.48 milijuna kuna - bez osiguranih sredstava za tu namjenu
- Opločenje Preradovićevog trga » 8,67 milijuna kuna - bez osiguranih sredstava za tu namjenu
- Neevidentirani rashodi » 400 milijuna kuna
- Preplaćeno za pročistač » 155 milijuna kuna - u odnosu na ponudu za izvođenje radova
Znatan dio dokumenta odnosi se na financiranje i izgradnju Centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (CUPOVZ). Navodi se da je Grad Zagreb obavio izravna plaćanja na tom projektu u iznosu od 95.495.640,89 kuna, »a za što nema uporišta u Ugovoru o koncesiji«. Dalje se navodi da je Grad Zagreb za ta plaćanja, odnosno za izradu tih varijacija pri realizaciji projekta, trebao provesti otvoreni postupak javne nabave.
Problematično financiranje pročistača detaljnije se elaborira na slučaju izgradnje Varijacije 77, kolektora u Čulinečkoj cesti.. Koncesionar, Zagrebačke otpadne vode, predložio je najnižu ponudu u iznosu od 53.891.937,23 kune. Ministarstvo financija navodi da je sama ta Varijacija bila inicirana zbog loše pripremljene dokumentacije i projekata. Posljedica toga je »ne baš jeftin i nelogičan način financiranja i plaćanja dodatnih radova«.
U 2011. godini isplaćeno je 55.917.753,69 kuna, »dakle, više nego što je ona koštala«, navodi se u dokumentu. Do 2028. godine i isteka Ugovora o koncesiji za istu varijaciju nastavlja se mjesečno plaćanje u ukupnom iznosu od još 160.470.053,49 kuna, a sveukupno će za tu varijaciju do isteka koncesije biti plaćeno 208.170.664,58 kuna, »što je skoro 4 puta više nego što je iznosila ponuda za izvođenje radova«.
NL/eZd
Vezane vijesti
-
Zagrebačko Općinsko državno odvjetništvo potvrdilo je u ponedjeljak da istražuje okolnosti smrti zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića.
-
Predsjednik SDP-a Peđa Grbin poručio je u četvrtak kako je sprovod za Milana Bandića pokazao kako je diskriminacija u Hrvatskoj prisutna te da svi u Hrvatskoj očito "ni u smrti ne možemo biti jednaki".
-
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić u srijedu je istaknuo kako je na sjednicu Gradske skupštine koja će se održati u četvrtak uputio prijedlog Plana gospodarenja otpadom Grada Zagreba i očekuje da taj njegov prijedlog na Skupštini prođe.
-
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić u srijedu je istaknuo kako je na sjednicu Gradske skupštine koja će se održati u četvrtak uputio prijedlog Plana gospodarenja otpadom Grada Zagreba i očekuje da taj njegov prijedlog na Skupštini prođe
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.