Eurozona prolazi kroz najdulju recesiju
Izlazimo iz CEFTA-e koja se oporavlja, ulazimo u EU koja tone
Eurozona prolazi kroz najdulju recesiju otkako je uveden euro, BDP je u padu šesti kvartal zaredom, a od većih ekonomija povelikoj listi gubitnika priključila se i Francuska, objavio je jučer statistički ured Eurostat, piše vecernji.hr
Njemačka je za dlaku izmakla ulazak u recesiju, Italija ju je dodatno produbila, a stagnacija je prisutna i u Poljskoj. Eurozona je u prvom ovogodišnjem kvartalu ostvarila 0,2% minusa u odnosu na zadnji kvartal prošle godine, a ako se gleda isto razdoblje prošle godine, smanjenje je jedan posto! Podaci za Hrvatsku bit će objavljeni potkraj svibnja, a prema procjenama ekonomista, očekuje se stagnacija ili blagi minus u odnosu na isto razdoblje lani. Ima li se na umu da je u zadnjem tromjesečju 2012. pad bio 2,3%, ublažavanje minusa na 0,3% mogla bi biti naznaka oporavka, održi li se.
Analitičar Ekonomskog instituta Željko Lovrinčević kaže da zbivanja ne idu Hrvatskoj na ruku.
Na tržištu CEFTA-e stvari se razvijaju bolje nego što se očekivalo, ali mi to tržište uskoro napuštamo. Za mjesec i pol zemlja postaje članicom Unije u kojoj se kriza produbljuje jer se iz zemalja s kroničnim problemima, poput Portugala, Španjolske, Grčke i Italije, kriza prelila i na Češku, Poljska joj donekle odolijeva zbog veličine, Irska se ponovno spušta. Mađarska se vlada, kao i Srbija nedavno, pohvalila izlaskom iz recesije, a takva očekivanja Mađara dijeli i Europska komisija.
Blagi minus BDP-a od oko 0,3% u prvom tromjesečju za domaće bi prilike mogao biti dobro ostvarenje kad ga ne bi pratio dramatičan pad robnog izvoza i kretanja lošija od očekivanih u drugom tromjesečju, ističe Lovrinčević. Hrvatska je jedina europska zemlja s realnim padom robnog izvoza od desetak posto u prva tri mjeseca, a k tome imamo i inflaciju koja je oko dva postotna poena veća od inflacije u eurozoni, što dodatno ruši standard, realni dohodak i potrošnju. Kiša je bila spasonosna za prvi kvartal, a hoće li sunce za treći, brzo ćemo vidjeti.
Pala kiša
- Kod svih zemalja na jugoistoku Europe zamjetan je rast energetike zbog kiše koja je zaslužna za polovicu hrvatske proizvodnje struje - kaže Lovrinčević. Kako je lani osnovica bila niska zbog suše, povećanje proizvodnje struje utjecalo je na BDP. Raniji Uskrs privukao je veći broj turista, živnula je i građevinska aktivnost, a primjetan je i rast državnih investicija.
- Neočekivano i neuobičajeno za bilo koju ekonomiju u dubokoj recesiji kod nas raste zaposlenost u javnom sektoru, za što je zaslužno volontiranje i angažman nezaposlenih po javnim službama i ministarstvima. Povećanje zaposlenosti na kuhanju kava nije dobar odgovor na krizu - kaže Lovrinčević.
Kako kreditna aktivnost pada, a domaće potrošnje nema, hrvatski je oporavak vezan uz okruženje, kojemu ne cvjetaju ruže, što se vidi i po ovogodišnjem padu izvoza. Podaci Eurostata pokazuju da je od 17 članica eurozone u prvom tromjesečju njih devet bilo u recesiji. Industrijska proizvodnja u eurozoni pala je u ožujku snažnije od očekivanja analitičara te pad u odnosu na ožujak 2012. iznosi 1,7%. Stanje u tim zemljama utjecat će i na daljnja kretanja u turizmu.
Analitičari RBA očekuju blago povećanje noćenja. Nominalni prihodi od turizma također bi trebali rasti oko 3%, no rast će ograničavati nepovoljna gospodarska kretanja na našim emitivnim tržištima, navode u RBA.
VL/eZd
Vezane vijesti
-
Europska komisija prihvatila je u utorak propis o valjanosti covid potvrda u trajanju devet mjeseci od primarnog cijepljenja, rekao je za Reuters dužnosnik Europske unije.
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Premijer Andrej Plenković istaknuo je u srijedu kako je Hrvatska u osam godina članstva u EU povukla 50 milijardi kuna više nego je uplatila, naglasivši kako problema u povlačenju novca iz europskih fondova ima u svim zemljama.
-
Hrvatska je kao i svih 27 članica EU-a po novoobjavljenom DESI indeksu Europske komisije napredovala u digitalizaciji gospodarstva i društva, no umjereno, za jedno mjesto, te je sada na 19., a najveći pomak ostvarila je u povezivosti, većinom zbog ulaganja u mreže i 5G.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.