Urbano vrtlarstvo - zeleni krovovi
OŠ Šime Budinića dobila zeleni krov
U srijedu 15. svibnja članovi/ice udruge „Eko-Zadar" su zajedno s učenicima, djelatnicima/cama škole i volonterima/kama završili uređenje zelenog krova u OŠ Šime Budinića. Školski zeleni krov napravljen je na nadstrešnici nad ulazom u školu, te na nadstrešnici koja u dužini od 27 metara spaja školu sa sportskom dvoranom, kao i na nadstrešnici uz školu koja ima dvije razine; jednu dugačku 6 i drugu u dužini 2.6 metara.
Dvije posljednje nadstrešnice transformirane su u vrt postavljanjem posuda za cvijeće, napravljenima od starih automobilskih guma u koje su posađene trajnice i ljetnice, te postavljanjem povišenih gredica izrađenih od starih paleta u koje su zasađeni mediteransko bilje i ljetnice. Nadstrešnica iznad ulaza u školu ozelenjena je još krajem travnja, a tamo je u tridesetak posuda posađeno više vrsta kadulje i lavande, te menta, smilje, sukulenti, eleri i afrička tratinčica.
Sve posude su, kao i povišene gredice, napravljene u sklopu kreativnih radionica kako bi se kante, gume i palete ponovo upotrijebile čime se nastoji potaknuti velike i male građane na smanjenje otpada. Učenici OŠ Šime Budinića su, kao i djelatnici škole vrijedno sudjelovali u pretvaranju školskih nadstrešnica u zeleni krov koji im ostaje na skrb.
Uređenje školskih nadstrešnica kao i kreativne radionice provedene su u sklopu projekta "Urbano vrtlarstvo - zeleni krovovi" kojeg financiraju Zaklada „Kajo Dadić" , Upravni odjel za graditeljstvo i zaštitu okoliša Grada Zadra. Ukupna vrijednost projekta je 33.148,39 kn. Osim zelenog krova u OŠ Šime Budnića, do konca projekta bit će uređen i urbani vrt na garažnom krovu u Vukovarskoj ulici 1 na čemu stanari/ke, volonteri/ke i članovi/ce udruge „Eko-Zadar" rade već nekoliko vikenda.
U sklopu projekta objavljena je i brošura „Urbano vrtlarstvo" koja se može preuzeti na internetskim stranicama udruge „Eko-Zadar".
Vezane vijesti
-
U četvrtak, 22. svibnja 2025. s početkom u 11 h u Gradskoj knjižnici Zadar otvara se izložba Jaguar 1992. u organizacije HVIDRA-e Zadar.
-
Dvodnevni praznik jedrenja, koji se protekli vikend održao na relaciji Zadar – Preko, ugostio je na Mulu u Preku posade 24 krstaša Zadarske regate.
Izdvojeno
-
Ricinusovo ulje za probavu često se zanemaruje, ali osim što potiče rast kose, ono pruža značajnu pomoć u poboljšanju probavnih funkcija i smanjenju nelagode
-
Obećajte sebi da ćete uzvraćati udarce, da ćete se boriti još jače, smijati još glasnije i duže i odupirati se nedaćama kad god vas zadese. Obećajte si da ćete biti sila na koju se treba računati – jer i jeste sila na koju se treba računati. Dajte sebi slijedeća obećanja i nikada ih nemojte prekršiti!
-
Žuto lišće ne mora nužno značiti kraj za vaše omiljene biljke. Uz pomoć jednostavne, ali moćne mješavine i malo strpljenja, možete pomoći da se oporave
-
Kad imate djecu, vaš dom može odjednom izgledati kao zamka za nesreće. Držati ih podalje od štednjaka i zaštititi oštre kutove stolića možda neće biti dovoljno, jer obični predmeti poput stolaca i tava mogu postati recept za katastrofu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.