Građanske inicijative
Odluka Ustavnog suda otvorila put brojnim preispitivanjima
Odluka Ustavnog suda o kurikulumu zdravstvenog odgoja ovaj je tjedan osim klasičnih svjetonazorskih prijepora otvorila i brojna druga pitanja i pripremila teren za njihovo preispitivanje.
Na ovotjednoj konferenciji za novinare Platforme 112 povodom odluke Ustavnog suda gostovao je i docent na Katedri za ustavno pravo Đorđe Gardašević. Osim tumačenja odluke Ustavnog suda Gardašević je rekao da je odluka otvorila put brojnim drugim preispitivanjima.
"Ono što mislim da će se dogoditi i s čime će se Ustavni sud suočiti je potreba da razriješava pitanje sadržajne usklađenosti kurikuluma, budućeg, bilo kakvog s odredbama Ustava i da će se tu dati zasebne interpretacije Ustava u ovom vrlo vrlo važnom području društvenog i privatnog života. Smatram da je ovo prva faza nekakvog diskursa, a da druga, još puno bitnija faza tek slijedi", istaknuo je Gardašević.
Ovaj konkretan problem, osim proceduralnih pogrešaka na koje je sud ukazao, naznačio je i smjer u kojem bi se rasprave o preostalim bitnim pitanjima trebale odvijati. I ne samo svjetonazorske.
"Apeliram na vrlo široku raspravu, da se saslušaju sve strane, ili kako se kaže, svi dionici i svi zainteresirani u ovome, i roditelji i djeca, i stručne udruge, ali ne samo o ovom pitanju, o nizu drugih pitanja o kojima se trenutno raspravlja u Hrvatskoj, a o kojima se dosta brzo raspravlja ili se uopće ne raspravlja nego se ide na varijantu 1 ili 0, binarni sustav", kaže Gardašević.
Napomenuo je da imamo specifičnu situaciju u kojoj su dosta važna pitanja regulirana međunarodnim pravom.
"Kako stvari sada stoje, Ustavni sud ne može ocjenjivati suglasnost međunarodnih ugovora s Ustavom, može li se to promijeniti, moje je mišljenje da bi trebalo o tome jako dobro razmisliti zato što se tu postavlja pitanje koji je pravni akt najviši u jednom društvu u Hrvatskoj. Smatram da je to Ustav i da tu ne bi trebalo biti spora. Obzirom da Hrvatska ulazi u Europsku uniju, gdje će biti dosta mogućih prijepora između odredbi nacionalnog prava, ustavnog prava i odredbi međunarodnog ugovora, svaka država mora zadržati pravo da neke stvari definira u vlastitom ustavnom pravu", naglasio je Gardašević.
Kako bilo, Garadašević napominje da bi se o tome trebala povesti šira rasprava sa svim zainteresiranima.
Osim toga sve strane koje ovih dana zagovaraju izmjene Ustava ili se njima protive, zaboravljaju da je za promjenu ipak potrebna dvotrećinska većina u Saboru.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.