Događaji

Podrška Zagreb prideu

Osječki spomenici okićeni ružičastim šalovima

Osječki spomenici okićeni ružičastim šalovima

Točno u 14 sati sa zagrebačkog Trga žrtava fašizma krenut će još jedna gay povorka, dvanaesta po redu. Već se zna da će u povorci biti i premijerova supruga Sanja Musić Milanović te zastupnici HNS-a Igor Kolman, Sonja König, Goran Beus Richembergh i Boris Blažeković, no Zagreb Prideu jutros je stigla i simpatična poruka podrške iz Osijeka.

'Diskriminacija se događa svakodnevno. Ograničenja se nameću svakodnevno. Uglavnom zato što netko misli da ima monopol nad istinom, vrijednostima ili moralno poželjnim ponašanjem. Mi na takvo što ne pristajemo, bez obzira na naš spol, rod, spolnu orijentaciju ili nešto četvrto. I mi, kao i Zagreb Pride, vjerujemo da je Hrvatska 'zemlja za sve nas', stoji u poruci anonimne skupine građana Osijeka.

Oni su, naime, osječke spomenike zaogrnuli rozim šalovima i to kako bi 'izrazili podršku svim hrabrim ljudima koji će danas koračati Zagrebom, zahvalnost svima onima koji su proteklih jedanaest godina koračali, ali i nadu i namjeru da se u budućnosti i u Osijeku borimo za jednakopravnost svih članova ovog društva'.

'Oni koji danas marširaju Zagrebom ne bi tražili svoj prostor da ih društvo ne prisiljava da svoje živote žive u svoja četiri zida. Ta se prisila vrši s opravdanjem da je demokracija 'vladavina većine' kojoj se 'manjine' trebaju prilagoditi. Ne! Na to ne pristajemo! Naše viđenje demokracije jest uređenje u kojemu je svakome dopušteno jednakopravno sudjelovati! U vezi te jednakopravnosti ne pristajemo na kompromise i zahtijevamo da nas se čuje i vidi', kažu anonimni Osječani.

No, ne žele da njihovi pogledi na svijet ostaju samo na vjerovanjima i željama. 'Smatramo da je važno vrijednosti demokracije i nenasilja afirmirati u svakodnevnom životu. Upravo zato, jutros smo dvanaest osječkih spomenika "okitili" ružičastim šalovima. Dvanaest šalova je za dvanaest godina Povorke ponosa. U boji prajda su zato da unesu borbenu boju u svakodnevno sivilo. Na kraju, na spomenicima su da pokažu da je LGBTIQ populacija postojala u povijesnim vremenima na koja ti spomenici podsjećaju, ali i da postoji sad, te da će postojati uvijek. Ovim činom poručujemo sugrađanima da postojimo, javnosti da se ne bojimo, a vladajućima da ovdje pripadamo. Danas će neki od nas otići u Zagreb, ali ćemo već sutra ponovno živjeti u Osijeku. I već sutra želimo živjeti u Osijeku koji jednakopravno pripada svim svojim građanima', zaključuje se u priopćenju.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.