Događaji

Europski uhidbeni nalozi

Europski uhidbeni nalozi konstantno stižu, i mi pripremamo svoje

Europski uhidbeni nalozi konstantno stižu, i mi pripremamo svoje

Nakon što je ulaskom u Europsku uniju u Hrvatsku zaključno s jučerašnjim danom stiglo 84 europskih uhidbenih naloga i mi pripremao svoje, otkrio je ministar pravosuđa Orsat Miljenić, no nije htio otkriti o kojem se broju naloga radi.

Europski uhidbeni nalozi i danas konstantno stižu, te se po njima postupa, potvrđeno nam je iz ravnateljstva policije. Uskoro će posla po nalozima iz Hrvatske imati i policije drugih zemalja članica EU.

"Koliko ja znam pripremaju se, a o kojem se broju radi ćete saznati", rekao je ministar pravosuđa Orsat Miljenić.

Istovremeno, najavljene ustavne izmjene, kojima bi se ukinula zastara za politički motivirana ubojstva, glavna su tema u saborskim hodnicima. Kada će prijedlog izmjena Ustava u saborsku proceduru još se ne zna, a ako i dođe na dnevni red Sabora pitanje hoće li SDP imati potrebnu dvotrećinsku većinu glasova. Nakon što je šefica HNS Vesna Pusić jučer poručila kako Ustav treba mijenjati rijetko i da se sve može riještiti unutar zakona, sličan stav danas je iznio i predsjednik kluba HNS-a Jozo Radoš, pa je jasno da je potpora HNS-a trenutno upitna.

"Načelni stav HNS-a je da se Ustav ne treba mijenjati prečesto, ne na pojedinačnim pitanjima nego na nekom kompleksu najviših pitanja, najozbiljnijih i širih pitanja. Što se tiče ovog konkretnog slučaja, o tome nije bilo ozbiljnijih rasprava. Taj prijedlog nije jasno formuliran na službeni način unutar koalicije. O njemu nije bilo razgovora unutar koalicije", rekao je Radoš.

Iako SDP i bez potpore glavnog koalicijskog partnera može izmijeniti Ustav, uz uvjet da ih podrže u HDZ-u iz kojeg proteklih dana stižu takvi signali, šef oporbe Tomislav Karamarko danas poručuje kako je spreman na razgovor, no tek kad SDP i HNS usklade stavove.

"Vidjet ćemo u kojem smjeru bi oni to i na koji način koncipirali. Međutim, ipak mislim da Ustav nije, kako je netko rekao ovih dana, košara u koju se može svašta trpati, ako možemo nešto riješiti zakonom", istaknuo je Karamarko.

Na pitanje hoće li HDZ biti taj koji će omogućiti SDP-u potrebnu 2/3 većinu, Karamarko je rekao. "Ne vjerujem da bi mi mogli biti netko tko će donijeti prevagu da SDP provede bilo koju svoju odluku", rekao je Karamarko.

A tek nakon što usklade prijedlog izmjena Ustava svoj će stav iznijeti i Laburisti.

"Dakle, tek kada budu sposobni napisati prvi dokument koji se zove prijedlog odluke o pristupanju ustavnim izmjenama možemo se po tome odrediti ", istaknuo je Dragutin Lesar. Da Ustav treba mijenjati smatra Dragan Zelić iz GONG-a, no, kaže, ne na ovakav način. "Treba sjesti i napraviti ozbiljnu analizu i onda izići s konkretnim prijedlogom, a ne ovako da se to na dnevnoj bazi, takoreći spina, radi. Dakle, što se misli mijenjati, koji članci, hoće li se neke druge stvari mijenjati, primjerice stvari oko referenduma ", rekao je Zelić.

Za ministra pravosuđa Orsata Miljenića dvojbe nema, ustavna odredba o nezastarijevanju politički motiviranih ubojstava je neophodna. "Zastara kod političkih zločina je potpuno neprimjerena institucija.Vi imate jedan režim u kojem je netko eventualno radio i nemoguće je da bio procesuiran za vrijeme trajanja tog režima, bilo kojeg. Mislimo da je to ukidanje zastare jedna civilizacijska gesta ", naglasio je Miljenić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.