Događaji

Katastrofa

Zastupnici zagrebačke Skupštine obišli Jakuševac i najavili sjednicu o otpadu

Zastupnici zagrebačke Skupštine obišli Jakuševac i najavili sjednicu o otpadu

Zastupnici Gradske skupštine mogli su danas na vlastitoj koži osjetiti kako je stanovnicima na Jakuševcu koji žive u neposrednoj blizini deponija. Na inicijativu predsjednika Darinka Kosora bili su u obilasku odlagališta kako bi ga bolje upoznali te da bude još jasnije koliko je Jakuševac hitan problem u gradu. Kosor je najavio sljedeće poteze vlasti:

"Zajedno smo se dogovorili da ćemo najkasnije u rujnu ili listopadu, vidjet ćemo još točno kada, imati tematsku Skupštinu vezanu za gospodarenjem otpadom", rekao je Kosor.

Da bi se tada konačno morao zauzeti čvrsti stav slaže se i direktor podružnice ZGOS Zlatko Milanović. Upozorava kako penali koje ćemo plaćati Europskoj uniji zbog neriješenog odlagališta nisu najveći problem.

"Europa dozvoljava odlagališta, ali se otpad prije odlaganja mora obraditi. A to mi ne radimo, već živi otpad bacamo ovdje, gdje on živi sljedećih 30 godina. Po meni, živjet će i sto i dvjesto godina. Zar mi stvarno strahujemo samo zbog penala Europe, zar ne strahujemo za zdravlje ljudi koji žive ovdje pored, za zdravlje svoje djece? Ako hoćete čuvati svoju djecu, i djecu svoje djece, prekinite ovo", rekao je Milanović.

Prekid bi najviše razveselio građane koji žive na svega 150 metara od odlagališta, iako prema europskoj direktivi ta razdaljina mora biti minimalno 750 metara. Od tamo se širi nepodnošljiv smrad, iako se s graničnog područja iz kontejnera čak prska dezodoran s mirisom vanilije kako bi se vonj ublažio. Odlagalište bi trebalo biti zatvoreno do 2018. godine, no ako se problemi do tada ne riješe, što s otpadom, pita se predstavnik građana s Jakuševca Ratko Bedeković.

"2018. će brzo doći, a onda ćemo doći u situaciju da ćemo smeće morati na Trgu bana Jelačića odlagati, ako što prije ne pokrenemo i sustav odvojenog sakupljanja i daljenje mehanizme koje će dovesti do rješavanja problema otpada", rekao je Bedeković.

Na odlagalište se godišnje doveze 300 tisuća otpada, svoj teret dnevno tamo iskrca 700 kamiona. Što će biti s 'tempiranom ekološkom bombom', to jest, zagrebačkim otpadom općenito, trebalo bi biti jasnije nakon sjednice Skupštine najesen.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.