Događaji

Napustio Hrvatsku

Je li opasni otpad iz Srbije bio ispravno deklariran?

Je li opasni otpad iz Srbije bio ispravno deklariran?

Povodom prošlotjednih napisa o navodnom izvozu oko 2.200 tona opasnog otpada firme 'Pro-Plast' iz Sremske Mitrovice u Kinu i sumnju da je isti otpad dijelom transportiran teritorijem Hrvatske gdje se možda još uvijek nalazi, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode prikupilo je informacije od nadležnih tijela i utvrdilo da je sva roba koja je ušla u Hrvatsku već napustila državni teritorij. Međutim, s obzirom da roba nije deklarirana kao otpad nego kao proizvod - 'cink oksid i elektrofilterska prašina' – dodatno se provjerava je li se ipak radilo o 'opasnom otpadu' te je li roba lažno deklarirana

Potaknuti upitima Novog lista, koji je prenio dijelove članka iz medija u Srbiji o izvozu navodno opasnog otpada iz Srbije u Kinu preko Luke Rijeka, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode putem inspekcije zaštite okoliša službeno je kontaktiralo nadležna tijela u RH, te Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine Republike Srbije, kako bi se utvrdile okolnosti pod kojima je obavljen navedeni transport i izvoz.

Temeljem prikupljenih informacija, utvrđeno je da je tvrtka 'Pro-Plast' iz Sremske Mitrovice tijekom travnja, svibnja i lipnja ove godine otpremila u Kinu ukupno 73 kontejnera robe, prosječne težine oko 20 tona. Roba je deklarirana kao 'cink oksid i elektrofilterska prašina'.

Upakirana je u vreće i utovarena u kontejnere u Sremskoj Mitrovici, nakon čega je transport do luke Rijeka obavljen željezničkim i cestovnim prijevozom te od luke Rijeka do odredišta u luku Huangpu u Kini u tri kontejnerska broda.

Prema do sada službeno potvrđenim informacijama, sva roba koja je ušla u RH napustila je područje RH. Dva broda sa 59 kontejnera već su stigla do odredišta u Kini, a treći brod sa 14 kontejnera stiže tijekom današnjeg ili sutrašnjeg dana.

Inspekcija zaštite okoliša nastavlja s utvrđivanjem dodatnih činjenica vezanih uz karakteristike i porijeklo izvezene robe, a nastavno na navode o mogućem lažnom deklariranju.

Premda u službenoj dokumentaciji tijekom obavljenog prometa i izvoza navedena roba nije bila deklarirana kao otpad nego kao proizvod - 'cink oksid i elektrofilterska prašina' - dodatno se provjerava je li se ipak radilo o 'opasnom otpadu' te je li roba lažno deklarirana, piropćilo je Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.