Događaji

''Otvoreni dijalog''

Udarac tradicionalnoj psihologiji sa sjevera Finske

Udarac tradicionalnoj psihologiji sa sjevera Finske

U Gradskoj knjižnici Zadar predstavljen je ''Otvoreni dijalog'', pristup liječenja psihotičnih epizoda koji još uvijek izaziva žestoke reakcije stručnjaka

Film o za mnoge još uvijek kontroverznom terapeutskom pristupu "Otvoreni dijalog" s dalekog sjevera Finske - programu koji trenutno dobiva najbolje rezultate na svijetu kod prvih psihotičnih epizoda - prikazan je i u Zadru, u oganizacji uduge Ludruga.

 

Ludruga je udruga koja se bavi psihičkim zdravljem u zajednici. Otvaramo dijalog o psihičkoj raznolikosti. Okupljamo osobe s tegobnim, intenzivnim i/ili neuobičajenim proživljavanjima i stanjima svijesti (“duševne bolesti”).

U radu Ludruge sudjeluju osobe s iskustvima psihijatrijskog liječenja, njihovi suputnici i saveznici (članovi obitelji, partneri, prijatelji….), te stručnjaci (psihoterapeuti, zdravstveni djelatnici, socijalni radnici, pravnici, aktivisti organizacija civilnog društva s iskustvom rada na području zaštite ljudskih prava).

Na dalekom sjeveru Finske, nedaleko od Arktičkog polarnog kruga, grupa inovativnih obiteljskih terapeuta promjenila je tradicionalni sustav zaštite psihičkog zdravlja na tom području (a koji se nekoć mogao pohvaliti s jednim od najlošijih ishoda za shizofreniju Europi) u sustav koji sada za prve psihotične epizode dobiva najbolje statističke rezultate u svijetu. Svoj pristup nazivaju Otvoreni dijalog.

Njihovi principi, iako radikalni u ovom dobu koktela lijekova i prisilnih hospitalizacija, nevjerojatno su jednostavni. Nalaze se s klijentima u krizi odmah i često svakodnevno, dok se krize ne riješe. Izbjegavaju hospitalizaciju i stigmu koja iz nje proizlazi, preferirajući sastajanje u domovima onih koji traže njihove usluge. I, možda najkontroverznije,
izbjegavaju korištenje antipsihotika kad god je moguće.

Uz to rade u grupama, zato što psihozu vide kao problem koji uključuje odnose.

U proces liječenja uključuju obitelji i društvene mreže onih koji traže njihovu pomoć, dok njihovi kliničari rade u timovima, a ne kao izolirani, usamljeni stručnjaci.

Također, njihov čitavi pristup cijeni glas svakoga u procesu, a ponajviše osobe koja je direktno u krizi. I konačno, njihove su usluge, a koje funkcioniraju unutar socijalnog sustava finske medicine, besplatne.

Otvoreni dijalog isprepliće intervjue sa psihijatrima, psiholozima, medicinskim sestrama i novinarima, predstavljajući moćnu viziju oporavka bez lijekova te kritiku koja je teški udarac tradicionalnoj psihijatriji.

Film je prikazan u sklopu programa ''Psihičko zdravlje u zajednici - terapija po mjeri čovjeka", a nastavlja se i ove jeseni - aktivnosti udruge pratite i na webu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.