Pojačani monitoring...
Bruxelles pokrenuo postupak protiv Hrvatske
Zbog neusklađenosti zakona o uhidbenom nalogu s EU-om Europska komisija pokreće postupak protiv Hrvatske. Temeljem članka 39. Akta o pristupanju Hrvatske EU-u Komisija kao moguće mjere predlaže 'pojačani monitoring i suspenziju' sredstava za pripremu za ulazak u schengenski prostor. Odlučeno je to na redovitom tjednom sastanku Europske komisije, a priopćeno na njezinim stranicama, piše HRT
Komisija, stoji u priopćenju, pokreće pismene konzultacije s prijedlogom sankcija protiv Hrvatske svim zemljama članicama. Članice Unije imaju 10 dana za odgovor, no njihovo mišljenje ne obvezuje. Sankcije bi bile opozvane čim Hrvatska zakon o uhidbenom nalogu uskladi s pravilima Unije. Dodaju kako je Hrvatska ponudila da će promijeniti zakon, ali uz uvjet da on stupi na snagu 15. srpnja 2014.
'U srpnju 2013. Hrvatskoj je bilo potrebno samo tri dana prije ulaska u EU da promjeni zakon i onemogući punu primjenu europskog uhidbenog naloga. Nova promjena zakona stoga ne bi trebala trajati dulje od toga', stoji u priopćenju iz Komisije.
Pojačani monitoring znači da se od Hrvatske mogu tražiti izvješća o provedbi zakona u području pravosuđa i unutarnjih poslova ili u vezi s korištenjem europskih fondova. Ali, konačne odluke još nema i stoga ne mogu biti konkretnija', izjavila je Mina Andreeva, glasnogovornica potpredsjednice Komisije Viviane Reding. Nije odgovorila na pitanje je li riječ o sličnom postpristupnom monitoringu kakvog imaju Bugarska i Rumunjska. Što se tiče suspenzije korištenja sredstava schengenskog instrumenta, Hrvatska je za ovu godinu dobila već dobila 40 milijuna, a 80 milijuna eura za sljedeću godinu moglo bi biti suspendirano.
Članak 39. omogućuje Komisiji da do kraja razdoblja koje traje do tri godine nakon pristupanja može na zahtjev neke države članice ili na svoju vlastitu inicijativu poduzeti odgovarajuće mjere i odrediti uvjete i načine njihove provedbe u slučaju ozbiljnih nedostataka u prenošenju ili provedbi europske pravne stečevine. Mjere se ne zadržavaju dulje nego li je to nužno, a u svakom slučaju ukidaju se kada se nedostaci isprave.
'Lex Perković na aktualnom satu u Saboru
Podsjetimo, premijer Zoran Milanović jučer je još jednom uputio ošto NE Bruxellesu. Javnosti je poručio - sankcija nema, i dalje vrijedi 15. srpnja. Hrvatska nije ptičji rezervat, a Hrvatskom nitko neće brisati pod, šteta od tzv. lex Perkovića bit će nula kuna, izjavio je premijer. Predsjednik Ivo Josipović priznao je da je Hrvatska napravila nešto što nije smjela i očekuje brzu promjenu spornih odredbi zakona.
HRT/eZd
Vezane vijesti
-
Najbolja hrvatska atletičarka Sandra Perković osvojila je treće mjesto na natjecanju bacačica diska koje je održano u gradskom parku Ter Kamerenbos dva dana prije glavnog dijela mitinga Dijamantne lige u Bruxellesu, dok je druga hrvatska predstavnica Marija Tolj bila peta.
-
Hrvatska je među tri najgore članice Europske unije po stanju ekonomije. Oni to zovu makroekonomske ravnoteže, a uz nas najgore članice su Italija i Cipar.
-
Glavna poruka s konferencije jest da pitanje nestalih osoba nije političko ili pitanje bilateralnih odnosa između država.
-
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.