Događaji

Narušeno povjerenje građana

Ured za udruge: Transparentnost je ključ jačanja filantropije u RH

Ured za udruge: Transparentnost je ključ jačanja filantropije u RH

Aktualni slučaj udruge 'Hrabro dijete' koju su roditelji preminule Nore Šitum optužili za netransparentno vođenje akcije, narušio je povjerenje građana za sudjelovanje u humanitarnim akcijama. Ocijenio je ravnatelj Vladina Ureda za udruge Igor Vidačak osvrnuvši se za Media servis na iznesene optužbe i najavljeni financijski nadzor u udruzi.

Vidačak ističe kako je transparentnost izvještavanja o trošenju sredstava prikupljenih humanitarnim akcijama ključna za jačanje filantropije u Hrvatskoj te za ponovno pridobivanje povjerenja građana za humanitarnim akcijama koje je aktualnim slučajem narušeno. Smatra kako je ovo i dobra prigoda za širu raspravu o problemima u primjeni Zakona o humanitarnoj pomoći iz 2010. te Pravilnika o načinu vođenja evidencije humanitarne pomoći, kojima su uređeni uvjeti njezina prikupljanja i pružanja u Hrvatskoj.

Ravnatelj Vladina Ureda za udruge u pisanom očitovanju iscrpno podsjeća da humanitarnu pomoć mogu prikupljati i pružati domaće i strane neprofitne pravne osobe, tijela državne uprave, a pod određenim uvjetima i fizičke osobe.

Rješenja izdaje nadležni uredi državne uprave u županiji, prema sjedištu pružatelja humanitarne pomoći, koji provode inspekcijski nadzor nad pružanjem humanitarne pomoći.

Organizatori akcija dužni su dostavljati izvješća, a nadležni ured osigurati da sva budu dostupna javnosti.

Sredstvima iz humanitarnih akcija raspolaže pravna osoba koja je akciju i provela, a nadležni ured opet treba nadzirati jesu li prikupljena i raspoređena sukladno propisima RH te provoditi inspekcijski nadzor.

U slučaju kad se utvrdi nenamjensko korištenje prikupljene pomoći ili propust u financijskom poslovanju, obvezno je o tome izvijestiti nadležna tijela.

Upravni nadzor nad provedbom Zakona o humanitarnoj pomoći i pratećih propisa provodi Ministarstvo socijalne politike i mladih u čijoj je nadležnosti praćenje primjene Zakona o humanitarnoj pomoći.

Kaznene odredbe Zakona o humanitarnoj pomoći, za nenamjensko trošenje sredstava iz humanitarne akcije propisuju novčane kazne u visini od 10.000 do 50.000 kuna za pravne osobe, odnosno 5.000 do 20.000 kuna za odgovorne osobe.

Ravnatelj Vladina Ureda za udruge podsjeća da su udruge i druge pravne osobe koje provode humanitarne akcije, ali i nadležni županijski uredi državne uprave dužni javnosti učiniti dostupnima sva izvješća.

Konačno, Vidačak napominje da Vladin Ured za udruge nema izravnu nadležnost u primjeni Zakona o humanitarnoj pomoći, ali će se kao institucija koja brine o provedbi Nacionalne strategije stvaranja poticajnog okruženja za razvoj civilnog društva, zalagati za promjene u dosadašnjoj praksi izvještavanja o rezultatima humanitarnih akcija.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.