U KBC-u Sestre milosrdnice
Predstavljena najnovija tehnologija za otkrivanje srčane mane fetusa
U KBC-u Sestre milosrdnice predstavljena je najnovija tehnologija za otkrivanje slučajeva trudnoće sa sumnjom na srčane greške fetusa.
Riječ je o projektu koji je nastao nakon višegodišnjeg rada istaknutih stranih stručnjaka. Svjetska premijera održana je u lipnju ove godine u Moskvi, a taj je program nakon samo nekoliko mjeseci zaživio i u Hrvatskoj.
"Naši pacijenti su fetusi. Mi smo opstetričari koji nadgledamo djetešce u majčinom trbuhu. To je pravo vrijeme za početi otkrivati srčane greške, pa će takvo dijete izdvojiti i poslati na pravo mjesto za nastavak dijagnostike", otkrila nam je voditeljica Zavoda za porodništvo u Kliničkom bolničkom centru Sestre milosrdnice Vesna Košec.
U svijetu se sa srčanom greškom živi oko milijun djece, dok su u našoj zemlji brojke ipak nešto drukčije.
"U Hrvatskoj je taj broj negdje oko osam promila. Dakle, na tisuću djece bit će osmero koji će imati manje ili veće srčane greške. S time da ih je oko polovica manjih, dakle, oni koji ne predstavljaju životnu opasnost, ali polovica njih će biti težih koji će zahtijevati kiruršku intervenciju. To je 300 djece u Hrvatskoj godišnje", kaže Košec.
Osoba sa srčanom manom mora njegovati poseban životni stil, pa je pravovremena dijagnostika itekako važna. I zato je otkrivanje ovog problema još u majčinoj utrobi neophodno.
"Mi uspijemo otkriti svega negdje 15 do 35 posto grešaka još u fetalno doba. Sve ostalo se otkrije kasnije. Nekad za neke čak i prekasno, kad već počinju davati simptome, što je možda nepovoljnija situacija za njih", naglašava Košec.
Cijeli postupak je jako jednostavan, radi se u KBC-u Sestara milosrdnica, ultrazvučnim prikazom srca u 4D tehnologiji. Kompjuterskom analizom se dobiva slika koja ukazuje na eventualnu srčanu grešku fetusa.
"Mi se nadamo da bismo dva do tri puta poboljšali detekciju srčanih grešaka zahvaljujući ovom programu, u odnosu na one ranije".
Koliko je cijeli postupak jednostavan i brz, potvrdila nam je i trudnica Iva Rebac koja je među prvim ženama u Hrvatskoj podvrgnuta ovom postupku.
"Postupak niti je bolan niti je neugodan, jako ugodan. Moglo bi se reći kao jedan normalni ultrazvuk. Legne se na stol, po trbuhu se ide s onime s čime se inače radi ultrazvuk, to kratko traje i nije ništa strašno. Komuniciraš s liječnikom, odmah ti kaže kakva je situacija sa srcem tvog djeteta", istaknula je Rebac.
Projekt podržava i neprofitna humanitarna udruga Veliko srce malom srcu čiji je jedan od osnovnih ciljeva razvijanje svijesti o potrebi ranog utvrđivanja srčanih grešaka.
Vezane vijesti
-
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
-
Spomenari, što su iz starijeg razdoblja, često su bili pisani krasopisom, a crteži rađeni u tušu, olovci, olovci u boji, temperi i akvarelu
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.