Događaji

U KBC-u Sestre milosrdnice

Predstavljena najnovija tehnologija za otkrivanje srčane mane fetusa

Predstavljena najnovija tehnologija za otkrivanje srčane mane fetusa

U KBC-u Sestre milosrdnice predstavljena je najnovija tehnologija za otkrivanje slučajeva trudnoće sa sumnjom na srčane greške fetusa.

Riječ je o projektu koji je nastao nakon višegodišnjeg rada istaknutih stranih stručnjaka. Svjetska premijera održana je u lipnju ove godine u Moskvi, a taj je program nakon samo nekoliko mjeseci zaživio i u Hrvatskoj.

"Naši pacijenti su fetusi. Mi smo opstetričari koji nadgledamo djetešce u majčinom trbuhu. To je pravo vrijeme za početi otkrivati srčane greške, pa će takvo dijete izdvojiti i poslati na pravo mjesto za nastavak dijagnostike", otkrila nam je voditeljica Zavoda za porodništvo u Kliničkom bolničkom centru Sestre milosrdnice Vesna Košec.

U svijetu se sa srčanom greškom živi oko milijun djece, dok su u našoj zemlji brojke ipak nešto drukčije.

"U Hrvatskoj je taj broj negdje oko osam promila. Dakle, na tisuću djece bit će osmero koji će imati manje ili veće srčane greške. S time da ih je oko polovica manjih, dakle, oni koji ne predstavljaju životnu opasnost, ali polovica njih će biti težih koji će zahtijevati kiruršku intervenciju. To je 300 djece u Hrvatskoj godišnje", kaže Košec.

Osoba sa srčanom manom mora njegovati poseban životni stil, pa je pravovremena dijagnostika itekako važna. I zato je otkrivanje ovog problema još u majčinoj utrobi neophodno.

"Mi uspijemo otkriti svega negdje 15 do 35 posto grešaka još u fetalno doba. Sve ostalo se otkrije kasnije. Nekad za neke čak i prekasno, kad već počinju davati simptome, što je možda nepovoljnija situacija za njih", naglašava Košec.

Cijeli postupak je jako jednostavan, radi se u KBC-u Sestara milosrdnica, ultrazvučnim prikazom srca u 4D tehnologiji. Kompjuterskom analizom se dobiva slika koja ukazuje na eventualnu srčanu grešku fetusa.

"Mi se nadamo da bismo dva do tri puta poboljšali detekciju srčanih grešaka zahvaljujući ovom programu, u odnosu na one ranije".

Koliko je cijeli postupak jednostavan i brz, potvrdila nam je i trudnica Iva Rebac koja je među prvim ženama u Hrvatskoj podvrgnuta ovom postupku.

"Postupak niti je bolan niti je neugodan, jako ugodan. Moglo bi se reći kao jedan normalni ultrazvuk. Legne se na stol, po trbuhu se ide s onime s čime se inače radi ultrazvuk, to kratko traje i nije ništa strašno. Komuniciraš s liječnikom, odmah ti kaže kakva je situacija sa srcem tvog djeteta", istaknula je Rebac.

Projekt podržava i neprofitna humanitarna udruga Veliko srce malom srcu čiji je jedan od osnovnih ciljeva razvijanje svijesti o potrebi ranog utvrđivanja srčanih grešaka.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.