Događaji

Smanjenje kamata za "švicarce"

Burna rasprava o Zakonu o potrošačkom kreditiranju

Burna rasprava o Zakonu o potrošačkom kreditiranju

Na dnevnom redu Sabora je drugo čitanje Zakona o potrošačkom kreditiranju, kojem je cilj ograničiti troškove koje banke nameću građanima za vrijeme korištenja kredita.

Ministar financija Linić je najavio da će banke morati 30 dana ranije obavijestiti građane ako su u nedozvoljenom prekoračenju po tekućem računu, te im omogućiti 12 mjeseci bez promjene kamata i dodatnih troškova. Izvijestio je da su banke predložile dogovor o švicarcima.

"Što znači da bi se trošak švicaraca na taj način kretao oko 2,7 do 2,9 posto. Za napomenu, sadašnji trošak švicaraca je oko 5,3 posto, kada govorimo o kamatnim stopama. Prema tome, ponudili su neko rješenje, koje znači umanjenje kamatnih troškova za 45 posto", rekao je Linić.

Ograničavaju se i kamate za stambene kredite, granicu će određivati HNB.

"Troškovi banaka mogu biti vrlo visoki, marže vrlo male i banka ne mora imati interesa, ali u isto vrijeme, kamatnu stopu od osam posto, na 20-25 godina, građanin ne može ukalkulirati, pogotovo ako uzmemo prosječno primanje građanina i njegove obveze. To je bio razlog da smo se ipak opredijelili za ovako rigorozno rješenje", naglasio je Linić.

HDZ-ov Dujomir Marasović poručio je da bi ovoj Vladi trebalo deset mandata za izvlačenje zemlje iz krize, na što je ministar financija Linić oštro odgovorio.

"Dva mandata treba za počistiti sve ono što ste uništili u 8 godina vašeg mandata. Mi ovdje govorimo o građanima koji su dužni 22 milijarde kune. Što ste učinili za te građane? Ostavili ste ih bez radnog mjesta, sve ste potjerali van", poručio je HDZ-ovcima ministar financija.

HDZ-ova Martina Dalić nije sigurna da će zakon pomoći građanima, njih 290 tisuća ima blokirane račune. Smeta joj i napadanje bankarskog sustava.

"Oni upravljaju štednjom naših građana. To nisu samo neke crne kutije, neki skup lihvara. U bankarskoj industriji zaposleno je 21.730 osoba", kazala je Dalić.

S druge strane, IDS-ovom Damiru Kajinu smeta što su si bankari za vrijeme najveće krize isplaćivali ogromne bonuse, a posumnjao je i u njihov moral.

"Surađivali su s najgorim kriminalcima, visoko pozicioniranim, podmitljivim političarima, vojnim licima, tajnim službama, račune su čuvali u tom Lihtenštajnu i tako dalje", rekao je Kajin.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.