Vukovar po prvi put ima dvije kolone sjećanja
Tužna obljetnica u znaku dvije kolone, Josipović: Organizacijski smo opstruirani
Vukovar 22 godine od pada u ruke velikosrpskog agresora obilježava Dan sjećanja na svoje žrtve. Još jedna tužna obljetnica u znaku je dviju kolona sjećanja - jedne predvođene Stožerom, druge u kojoj je najviši politički vrh.
Vukovar po prvi put ima dvije kolone sjećanja 18. studenog kada se obilježava Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine.
Još dok je trajao svečani program komemoracije u krugu vukovarske bolnice, desetine tisuća ljudi formirale su kolonu sjećanja i krenule prema Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata, dok je cijeli državni vrh ostao u bolnici pratiti program.
I protokol je formirao kolonu na kraju ovog programa, koju predvode ratni zapovjednici obrane Vukovara, 204. vukovarske brigade. Ovdje su Borković, Dedaković i Merčep.
U toj koloni je i državni vrh i ona je također krenula prema groblju, međutim, u središtu grada naišli su na skupinu predstavnika HVIDR-e Gospić, njima okrenutu leđima, koja je blokirala daljnji prolaz prema središtu grada i koja je ujedno blokirala cijelom državnom vrhu mogućnost da se priključi koloni sjećanja.
Posljednji zapovjednik obrane Vukovara Branko Borković nije se dao smesti i probio je kordon HVIDR-e Gospić, povukao sa sobom i Dedakovića i Merčepa i nastavio hodati u koloni sjećanja, a cijeli je državni vrh je ostao stajati i čekati nekih 30 minuta da blokada završi.
Dolazi puno informacija o tome da Stožer za obranu hrvatskog Vukovara planira napraviti još nekoliko ovakvih akcija, do samog ulaza na Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata. Obećali su da će, ako se državni vrh probije do Memorijalnog groblja, na cestu postaviti tisuće upaljenih lampiona, odnosno na taj način onemogućiti predstavnicima vlasti i državnog vrha da uopće uđu na Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata.
"Organizacijski smo opstruirani", prokomentirao je predsjednik Ivo Josipović.
U tromjesečnoj bitci za Vukovar, koja je završila slomom obrane grada, ubijene su 1.624, a ranjeno 1.219 osoba. U srbijanske logore odvedeno je oko 8.000 branitelja i civila, a prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba. U spomen na žrtvu Vukovara diljem Hrvatske upaljene su svijeće.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Veliku nagradu 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma, koji je pod nazivom "Dijalozi/Monolozi" otvoren u nedjelju u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, osvojio je projekt "Rekonstrukcija Vitića: palimpsest tumačenja izvornosti" skupine autora.
-
Hrvatska ženska rukometna reprezentacija odmjerit će snage sa Španjoskom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo iduće godine u Nizozemskoj i Njemačkoj, odlučio je ždrijeb u Beču.
-
Kao najznačajnija regionalna zvijezda, Severina nije poznata samo po svojim pjesmama, nego i po tome da se ne boji reći što misli.
-
Hrvatski skijaš Samuel Kolega osvojio je šestu poziciju na slalomu Svjetskog kupa u francuskom Val D'Isereu, čime je izjednačio svoj najbolji doseg karijere.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.