Ograničenje referendumskih pitanja
Saborski odbori usvojili izmjene Ustava, Smerdel protiv
Na zajedničkoj sjednici Odbora za Ustav i Odbora za zakonodavstvo jednoglasno je i gotovo bez rasprave usvojen prijedlog ustavnih promjena, istovjetan Nacrtu, koje Sabor treba raspraviti, a potom i potvrditi 2/3 većinom. Na prijedlog se mogu podnijeti amandmani. Ustav donosi nezastarijevanje teških ubojstava i regulira referendume na kojima se neće moći odlučivati o ljudskim pravima. Kritike je iznio ustavni stručnjak Branko Smerdel.
"Utvrđujem da su oba odbora jednoglasno podržali promjenu", zaključio je šef Odbora za Ustav SDP-ov Peđa Grbin. No vanjski član Odbora Branko Smerdel nije bio zadovoljan.
"Ja sam danas pokušao upozoriti, ali sam znao da je to glas vapajućeg u pustinji", istaknuo je Smerdel.
Smiješne su mu izjave da je predsjednik Ivo Josipović zakasnio. O njegovim idejama izmjena ni danas se nije raspravljalo.
"To je najnovije ignoriranje predsjednika Republike. Zakasnio je na javnu raspravu? Molim vas lijepo. Svaki seljak zna da kum nije dugme, a predsjednik Republike bome nije isti kao ostali građani. Osim toga, on je ovlašteni predlagatelj ustavnih promjena", kaže Smerdel.
Smerdelu smeta izostanak javne rasprave. Pogrešku vidi i u tomu što će saborska većina moći odlučivati koji se zakoni donose po ustavnom postupku.
"Dakle, kršenje diobe vlasti, a po meni je trebalo, uz ova pitanja o referendumu u članku 6 koja su sada jako široko određeno, trebalo je biti određeno tko je taj koji će kazati, kad se pojavi spor, je li to jedno od pitanje koje spada među ta pitanja ili ne", rekao je Smerdel.
A institucija je Ustavni sud. Dogovor radne skupine je da se u Ustavnom zakonu koji će biti donesen, propiše da Ustavni sud već nakon 5.000 prikupljenih potpisa odlučuje o ustavnosti referendumskog pitanja.
"Problema ne može biti jer građanska inicijativa s pitanjem prvo ide Ustavnom sudu i oni onda daju ocjenu ustavnosti, puštaju ili ne puštaju pitanje. To je upravo to što želimo postići - da nakon prikupljanja potpisa više nema nikakvog spora oko ustavnosti pitanja i samim time nitko ne može zaustaviti referendum", odgovorio je laburist Dragutin Lesar dodavši kako međustranačke konzultacije još nisu gotove. Raspravljat će se o rečenici na koju se osvrnula i nezavisna Jadranka Kosor:
"Ona jedna rečenica samo koja govori da se kasnije može donijeti odluka da se neki zakoni onda donesu u skladu s procedurom za donošenje Ustava. To mislim da još mora biti za raspravu", istaknula je Kosor.
Njoj se ne sviđaju kritike o političkoj trgovini:
"Ja to nikako ne bih zvala nikakvom trgovinom, nego dogovorom. Sve političke stranke su pozvane na dogovor", kaže bivša premijerka.
Da su se ustavne promjene mogle i bolje pripremiti i da su motivirane dnevno političkim događajima, jasno je GONG-ovom Draganu Zeliću
"Moglo bi se ustav poboljšati u smislu kritika predsjednika Republike i profesora Smerdela, posebice u ovom dijelu koji govori o načinu donošenja zakona. Javna rasprava je kratko trajala, a očekivali smo puno više", zaključuje Zelić.
HDZ se opet držao po strani. Na sjednicu nisu došli, a da nemaju namjeru sudjelovati najavili su još ranije, sve dok Grbin vodi Odbor za Ustav. No njihov stav je jasan - oni su protiv promjena. Ali promjena će i bez njih biti, a novi Ustav će biti raspravljen i potvrđen do kraja tjedna.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Krajnji rok za polaganje prisege novog starog predsjednika Republike Zorana Milanovića, koji je s gotovo 75 posto glasova uvjerljivo pobijedio na predsjedničkim izborima, jest 18. veljače, no zasad još nije poznat točan datum i mjesto gdje će se svečanost inauguracije održati.
-
Novi alat umjetne inteligencije u Ujedinjenom Kraljevstvu pronalazi bolest srca ljudi prije nego što uopće imaju simptome, piše u subotu njemačka agencija dpa.
-
Dvorana HNK Zadar je čak dva puta bila rasprodana s predstavom koja je poučna za sve, posebno za mlade.
-
Studio Smijeha ponovo se vraća u svoj trenutni "dom" u Zadru, kultni Klub GUMA 12. veljače i to sa novim forama.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.