Hrvatska štiti svoje interese
Hrvatska tužbom štiti svoje interese, pregovori nisu upitni
Hrvatska je podnijela tužbu protiv mađarskog MOL-a Arbitražnom međunarodnom sudu UN-a u Ženevi. Temelj za tužbu je presuda Sanaderu, a Hrvatsku su na nju natjerali pravni rokovi. Hoće li biti ugroženi pregovori dviju strana koji su konačno krenuli u dobrom smjeru? Jedno ne isključuje drugo, ovime dodatno štitimo hrvatske interese, pojašnjavaju u Ministarstvu gospodarstva.
"Dogovorio je da će za iznos od 10 milijuna eura poduzeti sve kako bi se zaključila izmjena i dopuna ugovora o međusobnim odnosima dioničara. Nitko nije bio protiv. Vi ste optuženi Sanader donosili odluke onako kako ste samo vi željeli", tako je obrazlagao prvostupanjsku presudu Ivi Sanaderu sudac Ivan Turudić.
Danas Hrvatska traži poništavanje ugovora iz 2009. o upravljačkim pravima u INA-i i glavnog ugovora o plinskom poslovanju te naknadu štete koja je nastala kao posljedica tih ugovora i drugih protu ugovornih aktivnosti MOL-a. Osnova za tužbu je nepravomoćna presuda protiv bivšeg premijera prema kojoj su izmjene ugovora donesene u koruptivnim okolnostima.
Tužbu potvrđuje zamjenik ministra gospodarstva Alen Leverić i napominje: to ne znači prekid pregovora.
"Želimo naglasiti da je prioritet Vlade RH postići dogovor sa strateškim partnerom s kojim želimo uspostaviti temelje za dugoročnu i uspješnu suradnju", rekao je Media servisu zamjenik ministra gospodarstva objasnivši cilj, a to je zaštita hrvatskih interesa i zbog toga ne može o sadržaju tužbe.
"U posljednjem krugu pregovora potvrdili smo da je pitanje korporativnog upravljanja ključno. Ovom tužbom želimo zaštiti interese države, poreznih obveznika i to je korak poduzet upravo s tim ciljem. Kako je to sada u nadležnosti suda, o detaljima tužbe ne možemo razgovarati. Ne želimo preko medija iznositi odgovore na rješavanje otvorenih pitanja", rekao je Leverić.
U MOL-u poručuju da nisu obaviješteni o arbitražnom procesu no da su u svakom slučaju dobro pripremljeni i da imaju jaku poziciju. Pregovori će se nastaviti, a nastaviti će se i razvoj INA-e kako bi postala još stabilnija i konkurentnija, priopćio je MOL. Da postupak ne bi trebao utjecati na pregovore, smatra Davor Štern koji je iznenađen tužbom:
"Ako se postigne dogovor, oba zahtjeva se povlače i onda nema nikakvih posljedica", rekao je Štern.
Dogovor bi bio najbolji, no tijek pregovora pokazuje da to nije izvjesno, smatra naftni stručnjak Jasminko Umičević:
"Mogu pretpostaviti da je to šteta nastala zbog neinvestiranja u rafinerije, neulaganja u istraživanje nafte i plina u Hrvatskoj. U medijima sam vidio da postoji i sumnja da su se kod nabave nafte izvlačili milijunski iznosi iz INA-e, pa će to vjerojatno biti predmet ovog postupka".
Da je hrvatsko podnošenje tužbe Arbitražnom sudu logično zbog pravosudnih rokova, napomenuo je Umičević koji zaključuje da sporni dodatak dioničarskom ugovoru treba poništiti - odlukom suda ili voljom stranaka.
Vladine napore u pregovorima s MOL-om, kojima se INA-u želi postaviti na zdrave noge, pozdravio je predsjednik Ivo Josipović.
Vezane vijesti
-
On je u petak popodne, nakon Cerarove izjave u Bruxellesu, kazao da je sve spremno za slanje pisma Europskoj komisiji, s elementima sudske tužbe protiv Hrvatske, da će taj predmet idućeg tjedna iznijeti na vladi, ali da je na kraju krajeva konačna odluka o tome kad to poslati u Bruxelles na Ceraru koji pismo treba potpisati.
-
Međosobne tužbe članica na sudu EU-a u Luksemburgu vrlo su rijetke i do sada je zabilježeno samo šest takvih slučajeva, no ako Slovenija tuži Hrvatsku na tom sudu zbog neimplementacije arbitražnog sporazuma, kako već najavljuje ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, Ljubljani bi kao model mogla poslužiti tužba Francuske protiv Velike Britanije iz 1978. godine, kad su suci dali za pravo starijoj članici EU-a.
-
-
Izdvojeno
-
Omiljeno sanjkalište Ličana i Dalmatinaca Cvituša kod Lovinca, otvorila je svoja vrata. Snijega ima obilje, na radost i veselje najmlađih, ali i onih starijih pa zimske radosti - mogu početi.
-
Italija je drastično povećala kazne za cijeli niz prometnih prekršaja, uključujući strože kazne za vožnju iznad dopuštene razine alkohola u krvi koje mogu doseći do 2200 eura, zajedno sa šestomjesečnom zabranom vožnje.
-
Taylor Swift je dvije godine dugom i dvije milijarde dolara vrijednom turnejom srušila rekorde, ispisala povijest i doslovno izazvala potres. Što bi nakon toga najveća zvijezda svijeta još uopće mogla učiniti?
-
Košarkaši Zadra u prorijeđenom sastavu dočekuju gusti prosinački raspored u trima natjecanjima: nakon pobjede protiv Borca Mozzart u četvrtak na Višnjiku sutra u 12. kolu FAVBET Premijer lige gostuju u Sinju kod Alkara, a već dan kasnije gostuje kod Samobora u osmini finala Supersport Kupa Krešimir Ćosić.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.