slovenija
Arbitraža: Međusobne sudske tužbe članica EU-a su rijetke
Međosobne tužbe članica na sudu EU-a u Luksemburgu vrlo su rijetke i do sada je zabilježeno samo šest takvih slučajeva, no ako Slovenija tuži Hrvatsku na tom sudu zbog neimplementacije arbitražnog sporazuma, kako već najavljuje ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, Ljubljani bi kao model mogla poslužiti tužba Francuske protiv Velike Britanije iz 1978. godine, kad su suci dali za pravo starijoj članici EU-a.
Kako piše sloveski analitički portal Siol.net, Francuska je 1978. tužila Britaniju koja je uvela jednostrane poteze, zabranivši ribarima drugih članica EU-a da u morskom pojasu pod njezinom jurisdikcijom koriste neke alate i mreže. Po ocjeni Londona, francuski su ribari koristili mreže s malim okom i tako osiromašivali britanske nacionalne resurse.
Britanija je svoje jednostrane mjere povukla nakon što ju je Francuska tužila sudu EU-a. Francuska je pri tome, navodi Siol.net, imala potporu Europske komisije koja je tvrdila da je Britanija svojim restrikcijama kršila europsku pravnu stečevinu, te međunardnu konvenciju o ribarstvu.
Francuska se na tužbu odlučila nakon što su britanske vlasti
francuskim ribarima izrekle više globa zbog korištenja mreža s
malim rupama.
Europska komisija i sud tada su utvrdili da sve države članice
EU-a prije restrikcija u nacionalnim propisima za ribarstvo
moraju tražiti dopuštenje Bruxellesa i da ribarstvo spada pod
zajedničku nadležnost tadašnje Europske zajednice.
Sud u Luksemburgu je o francuskom-britansko sporu donio
pravorijek 4. listopada 1979. godine, utvrdivši u obrazloženju da
svaka članica u donošenju jednostranih mjera mora o tome
obavijestiti druge članice, navodi Siol.net.
Navodno nepovoljni položaj britanskih ribara zbog članstva u Europskoj uniji bio je jedan od argumenata kojima su zagovornici Brexita prije referenduma nagovarali birače, a vlada Therese May u srpnju je najavila da će ribarska prava biti i važan dio pregovora s Europskom komisijom o izlasku Britanije iz integracije.
Britanska vlada namjerava povlačenjem iz ugovora o zajedničkoj ribolovnoj politici u Europoskoj uniji vratiti suverenu kontrolu nad vodama 12 milja udaljenim od britanskog kopna i smatra da će to dovesti do značajnog poboljšanja položaja domaćih ribara.
Vezane vijesti
-
On je u petak popodne, nakon Cerarove izjave u Bruxellesu, kazao da je sve spremno za slanje pisma Europskoj komisiji, s elementima sudske tužbe protiv Hrvatske, da će taj predmet idućeg tjedna iznijeti na vladi, ali da je na kraju krajeva konačna odluka o tome kad to poslati u Bruxelles na Ceraru koji pismo treba potpisati.
-
Slovenski predsjednik Borut Pahor izjavio je u četvrtak da je granični spor s Hrvatskom riješen donošenjem arbitražne presude i da podržava odluku o podizanju tužbe protiv Hrvatske koja arbitražu ne priznaje, no da bi bilo dobro da tužbu uloži sljedeća vlada kako bi se održao politički i pravni kontinuitet slovenskog pogleda na to pitanje
-
Slovenski premijer Miro Cerar izjavio je u srijedu da njegova tehnička vlada ima sve ovlasti da podigne tužbu protiv Hrvatske zbog nepoštivanja arbitražne presude o granici
-
Slovenski premijer Miro Cerar izjavio je u ponedjeljak da će njegova tehnička vlada još ovog tjedna donijeti odluku o slanju tužbe protiv Hrvatske zbog neizvršavanja arbitražne presude o granici na sud Europske unije u Luksemburgu
Izdvojeno
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
Učenici OŠ Voštarnica su se, kao i svake godine, posebno potrudili i izradili ukrase za božićnu jelku koju su na dan sv. Lucije došli okititi sa svojim nastavnicama.
-
Na pozornici su se izredali izvođači različitih dobnih skupina i glazbenih stilova i tako ukazali na osobitosti vlastitih kultura, ali i na doprinos glazbe u stvaranju zajedništva i poticanju što kvalitetnije integracije.
-
Stručnjaci iz KAYAK-a anketirali su ljude diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi ustanovili koje poklone smatraju najgorima i ne žele ih dobiti za Božić.
Reci što misliš!