Događaji

Ukidanje tri oblika socijalne pomoći

Na snazi nova pravila! Ne ignorirajte pozive inače gubite socijalnu naknadu

Na snazi nova pravila! Ne ignorirajte pozive inače gubite socijalnu naknadu

Novi zakon o socijalnoj skrbi stupio je na snagu 1. siječnja i sa sobom je donio mnoge novine, a jedna od najvećih je ukidanje tri oblika socijalne pomoći (pomoć za uzdržavanje, opskrbnina i produžena novčana naknada za nezaposlene) i njihova zamjena tzv. zajamčenom minimalnom naknadom.

Svi korisnici opskrbnina i novčanih naknada za dugotrajno nezaposlene od 1. siječnja trebaju se javiti svom nadležnom Uredu za socijalnu skrb i podnijeti novi zahtjev kako bi ostvarili pravo na zajamčenu minimalnu naknadu. Ona, podsjetimo, iznosi 800 kuna za samce, uz dodatak od 480 kuna za odraslog člana kućanstva i 320 kuna za dijete. Riječ je o socijalnoj pomoći koja treba onima koji nemaju od čega živjeti osigurati barem osnove. Na nju imaju pravo oni koji nemaju drugih prihoda, ali ni imovine i nije vezana uz status nezaposlenosti, osim u jednoj stvari.

Korisnik zajamčene minimalne naknade koji je radno sposoban, objasnili su nam u Ministarstvu socijalne politike i mladih ministrice Milanke Opačić, izgubit će pravo na tu naknadu ako se ne odazove na besplatne javne radove na koje ih pozove lokalna samouprava. Takva praksa, napominju, raširena je u državama članicama EU.

U Ministarstvu priznaju kako takvih radova u ovih 20 dana primjene Zakona nije bilo, ali u slučaju da bi korisnik zajamčene minimalne naknade bio pozvan na takav rad i ignorirao ga, izgubio bi pravo na naknadu i to na razdoblje od šest mjeseci (u slučaju javnih radova koji se plaćaju, a koje raspisuje Zavod za zapošljavanje, također se gubi zajamčena minimalna naknada, no tada se ipak dobiva kakva-takva plaća koja je u svakom slučaju veća od naknade). Isto se događa i ako radno sposobni samac ili član kućanstva koje prima naknadu odbije ponuđeni posao, osposobljavanje, prekvalifikaciju, dokvalifikaciju ili samovoljno otkaže ugovor o radu.

U Ministarstvu kažu kako je i prije stupanja na snagu novog zakona postojala neformalna praksa po centrima za socijalnu skrb da se radno sposobni građani koji su primali socijalnu pomoć ili jednokratne pomoći pozivaju na dobrovoljnoj bazi da pomognu počistiti dječja igrališta, pomoći u krečenju prostorija centara za socijalnu skrb ili drugih ustanova i slično.

Zavod za zapošljavanje će obavještavati Centar za socijalnu skrb, koji odlučuje o naknadama, jednom na mjesec o eventualnom brisanju ljudi iz evidencije.

danas.hr


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.