Događaji

Suradnja na vidiku

Irački vojnici nosit će hrvatske kacige

Irački vojnici nosit će hrvatske kacige

Nakon ministra policije Ranka Ostojića u prosincu prošle godine, sada je Irak posjetio i ministar obrane Ante Kotromanović koji želi šire otvoriti vrata vojnotehničkoj suradnji Hrvatske i Iraka, te pružiti jamstva da su hrvatski vojni proizvodi i više nego kvalitetni za opremanje iračkih vojnika i policajaca, piše Slobodna Dalmacija

Hrvatskog ministra primio je osobno predsjednik vlade Republike Irak Nouri al-Maliki koji ima i izravne ovlasti nad ministarstvima obrane i unutarnjih poslova. Još uvijek slaba vojska i policija, te nedostatak sigurnosti jedne su od najvećih briga iračkog premijera.

Vukas sve povezuje

Važnost iračkog tržišta među prvima je uvidio hrvatski veleposlanik u Iraku Jerko Vukas koji aktivno sudjeluje u povezivanju iračkih vlasti i predstavnika naše vojne industrije. Tijekom ove godine Bagdad bi s brojnom gospodarskom delegacijom trebao posjetiti i premijer Zoran Milanović.

- To je zemlja koja ima unutarnjih i vanjskih problema, ali istodobno u Iraku se ubrzano gradi, traže se i cijene stručnjaci iz mnogih područja života - kaže za „Slobodnu" ministar Kotromanović nakon što se prošlog četvrtka vratio iz Bagdada, te nastavio:

- Hrvatska sigurno ima što ponuditi Iraku, na području vojne industrije, ali i u mnogim drugim područjima, primjerice, građevinskom, elektrotehničkom, prehrambenom. U Iraku smo posjetili Ministarstvo obrane i Ministarstvo sigurnosti. Razgovarali smo o nizu projekata. Otvorile su se brojne mogućnosti, od suradnje na području školovanja, obuke iračkih specijalnih snaga, do mogućnosti suradnje na području uzgoja, te obuke službenih pasa. Iračka je strana također pokazala zanimanje za hrvatsku vojnu opremu i naoružanje. Upoznali smo ih s cijelim asortimanom naše vojne opreme, a dalje je na hrvatskoj vojnoj industriji da napravi drugi korak i realizira konkretne poslove. Uvjerili smo se da za neke od njih definitivno postoji interes - kazao nam je ministar Kotromanović.

Deset godina nakon ulaska američkih vojnih snaga u Irak situacija se u toj zemlji po mnogo čemu promijenila. Danas se ponovno primjećuje veliki potencijal koji žele iskoristiti i hrvatski vojni proizvođači. Da je Irak velika izvozna prilika, potvrđuje aktualna obnova naoružanja i tehnike, jer, Irak je i tehnički i vojno, a i logistički, jako slab. Bagdad, pod pokroviteljstvom Washingtona, kupuje doslovce sve na vojnom tržištu; američke, češke i korejske borbene zrakoplove, ruske helikoptere i protuzračne sustave, ukrajinska oklopna vozila... Samo prošle godine Rusija je s Irakom potvrdila ugovor o prodaji naoružanja vrijednog više od 4 milijarde dolara, a ugovori koji su do sada sklopljeni sa SAD-om vrijedni su oko 12 milijardi dolara. Krajem 2013. Bagdad je donio odluku o kupnji 24 borbena južnokorejska borbena zrakoplova T-50. Čak je i Srbija prodala iračkom zrakoplovstvu trenažne avione „lasta", ali baš i ne lete zbog tehničkih problema s motorima.

Što iračke ministre obrane i sigurnosti, Saaduna al-Dulaimija i Faliha Fayyada, zanima od hrvatskih vojnih i obrambenih proizvoda? Ono što se može čuti najviše ih zanima opremanje vojnika i policajaca, te obrazovanje snaga sigurnosti. Iračane zanima i nastavak suradnje po pitanju obuke vodiča službenih pasa i službenih pasa za detekciju eksploziva. Kako je nedavno američkim novinarima izjavio savjetnik premijera Malikija, Ali al-Musawi, „bez kvalitetne osobne opreme i naoružanja irački vojnik ne može dobiti rat protiv militanata".

Alojz Šestan, predsjednik Zajednice proizvođača sredstava posebne namjene pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, te direktor "Šestan-Buscha", proizvođača poznatih vojnih kaciga iz Preloga, kaže da je Irak zemlja koja treba sve hrvatske vojne proizvode.

Pola milijuna ljudi

- Nedavno smo potpisali ugovor s Irakom o isporuci 10 tisuća kaciga do kraja godine, a što je već treća isporuka naših kaciga do sada. Treba imati na umu da iračka vojska i policija broje oko 500 tisuća ljudi koje tek treba opremiti novima kacigama, uniformama, čizmama, pištoljima i jurišnim puškama. Upravo u tom segmentu velika je šansa za hrvatske proizvođače, jer imaju definitivno vrhunske proizvode. Posjet našeg ministra obrane Bagdadu svakako će nam olakšati daljni proboj na to golemo tržište - kaže direktor Šestan, čija je tvrtka u zadnjih 20 godina razvila više od 20 tipova kaciga za razne rodove vojske, policije i specijalnih jedinica, te do sada izvezla više od pola milijuna kaciga u 50 zemalja svijeta. Upravo je „Šestan-Busch" jedan od najvećih hrvatskih vojnih izvoznika u Irak.

- Osim Iraka, sve zemlje Arapskog zaljeva veliko su, gotovo pa idealno tržište za većinu hrvatskih vojnih proizvoda, a mnoge od zemalja te regije već su kupci hrvatskih kaciga i uniformi. Jedan od razlog uspjeha, osim kvalitete proizvoda, jest i pojavljivanje na vodećem svjetskom sajmu naoružanja i vojne opreme održanom u Abu Dhabiju „Idex" - otkriva Šestan.

Karlovački „HS produkt" je prije nekoliko godina potpisao ugovor s iračkim Ministarstvom unutarnjih poslova o prodaji 10 tisuća pištolja HS 2000 za potrebe tamošnje policije. Na testiranje iračkoj vojsci poslano je i nekoliko desetaka komada jurišne puške VHS u kalibru 5,56 mm koju također proizvodi „HS Produkt". Premda nije službeno potvrđeno, Iračani su navodno jako zadovoljni hrvatskom jurišnom puškom i jedni su od njezinih prvih inozemnih kupaca.

Kad je u pitanju mogućnost remonta i modernizacije rabljenih tenkova T-72 koji se upravo nabavljaju za iračku vojsku, „Đuro Đaković" je obavio nekoliko preliminarnih razgovora. U kuloarima se nagađa bi li poželjni hrvatski partneri u ovom poslu bili ukrajinski proizvodno-remontni zavodi koji imaju veće sposobnosti remonta motora i isporuke rezervnih dijelova. Prošle je godine iračka delegacija predvođena ministrom industrije i mineralnih resursa Ahmedom Naserom Delijem Al-Karboolijem obišla pogone „Đure Đakovića". Ipak, modernizacija iračkih tenkova u najvećoj mjeri ovisi o volji SAD-a, a konkurencija je žestoka i lobistički utjecajna.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.