Događaji

Nabujala korupcija

Školski udžbenici od ove godine bit će jeftiniji i lakši

Školski udžbenici od ove godine bit će jeftiniji i lakši

Nakon pritiska javnosti konačno je Ministarstvu obrazovanja, znanosti i sporta odlučilo propisati da udžbenici mogu trajati četiri godine

Situacija s udžbenicima postala je posljednjih godina nepodnošljiva, a "besplatno" obrazovanje pretvorilo se u otvorenu pljačku bespomoćnih roditelja. Potpisivanje tzv. antikurupcijskog programa i osnivanjem etičkog povjerenstva takvom bi ponašanju konačno trebao doći kraj, dok bi roditeljima i djeci osigurao najkvalitetnije i najpovoljnije udžbenike, piše Narodni list

Nabujala korupcija

Kao i drugi gospodarski sektori, i onaj nakladnički posljednjih je godina trpio visoke gubitke u prodaji knjiga na slobodnom tržištu, dijelom zbog sve slabije kupovne moći građana, ali i zbog sve manje čitatelja knjiga. No, ako građani već ne mogu ili ne žele kupovati knjige, školske udžbenike za djecu ipak moraju kupiti. Kako je već uobičajeno u Hrvatskoj, zamisao da se otvaranjem udžbenika slobodnom tržištu poveća njihova kvaliteta, pretvorila se u nešto sasvim suprotno. Prvo su udžbenici postajali sve skuplji i sve deblji, pod izlikom kvalitete i modernizacije.

Da bi zarada bila još veća, nakladnici su uz osnovne udžbenike plasirali i kojekakve dodatke poput radnih udžbenika, radnih bilježnica i slično, zbog čega je školska torba postajala sve teža, a račun za knjige sve veći. Zatim su nakladnici doskočili i korištenju starih udžbenika, uvođenjem "potrošnijih" knjiga, u kojima djeca na nastavi i kod kuće pišu, crtaju i rješavaju zadatke, čime bi knjige postale neupotrebljive za drugu generaciju.

Pa čak i onaj dio knjiga u kojima nije predviđeno pisanje teško se mogao koristiti, jer je svaki učitelj imao svojeg "omiljenog" nakladnika i teško je bilo pronaći baš određeni udžbenik na tržištu rabljenih. Kako su upravo nastavnici određivali kod kojeg će nakladnika roditelji kupovati udžbenike, ne čudi što su im nakladnici posvetili "posebnu" pažnju. Tako je promocija udžbenika u školama često bila vezana uz razne poklone, seminarska putovanja, pa čak i konkretni mito u novcu, sličnu pojavu koja se otkrila u suradnji liječnika i farmaceutskih tvrtki.

Nakon pritiska javnosti konačno je Ministarstvu obrazovanja, znanosti i sporta odlučilo propisati da udžbenici mogu trajati četiri godine, što je izazvalo neviđenu kuknjavu nakladnika. Uz upozorenja nakladnika da im tiskanje udžbenika više neće biti isplativo i, gotovo uz prijetnje, da će biti prisiljeni spustiti njihovu kvalitetu, ova je mjera ipak ostala na snazi. No, iako su im prihodi sljedeće godine pali za 10 do 15 posto, profit nakladnika ostao je neokrznut, jer su niže prihode uglavnom "sanirali" brojnim otkazima vlastitih zaposlenika, dok su u promociji udžbenika, odnosno podmićivanju učitelja, postali još agresivniji.

Etičko povjerenstvo

U lipnju prošle godine potpisan je tzv. antikorupcijski sporazum između nakladnika školskih udžbenika i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, kojim bi se konačno trebala iskorijeniti nabujala korupcija u ovom biznisu. Prema tom sporazumu udžbenici bi se trebali birati isključivo prema kriteriju kvalitete, a da se jasno zabrane koruptivne metode promocije udžbenika u školama. Uz kvalitetu, udžbenici bi također trebali postati tanji i jeftiniji.

U sklopu antikorupcijskog projekta predviđeno je i tzv. Etičko povjerenstvo, kojem je ovih dana na čelo zasjeo Antun Zorislav Petrović, nekadašnji predsjednik Transparency Internationala i priznati stručnjak u brobi protiv korupcije.

Etičko povjerenstvo bavi se nekim etičkim načelima koje bi htjeli imati u odabiru udžbenika. Cilj je u tom postupku odabira doći do najpovoljnijih i najboljih udžbenika za djecu. Nažalost, dosad je iskustvo pokazalo da se često u interakciji nakladnika i nastavnika događalo da se koriste drugi argumenti pri uvjeravanju, neka oprema poput mobitela, putovanja i slično, dakle argumenti koji su etički neprihvatljivi. Stoga bi etičko povjerenstvo svako takvo ponašanje ubuduće trebalo ocijeniti i javno prozvati, a spomenutih 100 kuna granice ne znači da je poklon od 101 kune nemoralan, a onaj od 99 moralan. Ne, tu se nastoji postaviti granica između onoga što se mora potrošiti u promociji udžbenika i onoga što bi mogli nazvati neprimjerenim zagovaranjem, da ne kažemo grublje - mitom. - pojasnio je Petrović.

Kako dodaje, najdjelotvorniji način za sprječavanje koruptivnog ponašanja jest da to nikome niti ne padne na pamet i konačni je cilj da do toga dođemo što prije. Dakle, da nikome od nakladnika ne padne na pamet da u promociji svojih udžbenika poklanjaju mobitele ili da nastavnike vode na neka krstarenja, a isto tako da nastavnicima ne padne na pamet iskamčivati neke neodgovarajuće poklone.

Mi ćemo reagirati putem priopćenja i izravnom komunikacijom sa sudionicima postupka odabira, dakle nakladnicima i nastavnicima,. Već smo razgovarali s njima i uputili smo im svoje preporuke kako bi trebala izgledati njihova interakcija prilikom promocije, kako bi sustav odabira udžbenika bio što otvoreniji i pošteniji. - zaključio je Petrović, dodajući kako se nada da će korupcija u školama, makar većim dijelom, nestati s popisa problema.

Javna rasprava o cijeni udžbenika

Otvorena je i javna rasprava o tzv. Pravilniku o postupku utvrđivanja najviše razine cijene udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava. Javna rasprava trebala bi prikupiti mišljenja zainteresirane javnosti, dakle nakladnika, roditelja, prosvjetara i stručnjaka koji će procijeniti kolika bi trebala biti cijena udžbenika i drugih školskih knjiga, a da u isto vrijeme poštuju kupovnu moć roditelja i računicu nakladnika, uz uvjet zadržavanja visoke kvalitete. Dakle, svi koji imate prijedlog kolika bi trebala biti cijena udžbenika, javite se s prijedlozima na adresu elektroničke pošte: javnarasprava-udzbenici-cijena@mzos.hr.

Prijavite korupciju u školama

Obzirom da je korupcija teško iskorjenjiva, a etičko povjerenstvo, osim javnog prozivanja i eventualnih kaznenih prijava, nema prevelikih mogućnosti direktnog nadzora, cijeli se projekt uvelike zasniva na sudjelovanju javnosti. Stoga je u sklopu projekta otvorena mail adresa na koju možete prijaviti bilo kakve uočene nepravilnosti ili čak i sumnju u korupciju pri odabiru udžbenika. Prijave se mogu podnostiti s vlastitim imenom ili pak anonimno, a kako obećavaju u Etičkom povjerenstvu, svaku od tih prijava će provjeriti i istražiti.

Narodni list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.