Događaji

Imunitet

Hrana kao najbolji lijek

Hrana kao najbolji lijek

Veljača je prevrtljivo razdoblje. Temperaturne razlike se mijenjaju iz tjedna u tjedan, kao i vremenske prilike. Građani koji su osjetljivi na takve brze promjene trpe zbog glavobolje, viroze, prehlade ili gripe. Ispitali smo zašto do toga dolazi i kako vrijeme može utjecati na nastajanje bolesti.

Vrijeme posebno utječe na raspoloženje, psihičko stanje i imunitet, pa organizam dodatno slabi. Građani koji zbog vremena trpe posljedice, često traže savjet stručnjaka. Višnja Gabud iz zagrebačkog homeopatskog centra svakom pacijentu pristupa individualno.

"Lijekovi se preporučuju samo kroničnim bolesnicima, dakle onima koji boluju od visokog krvnog tlaka, dijabetičarima ili astmatičarima, dakle svima koji imaju svoju terapiju koju svakako moraju uzimati i dalje. Kao neku preventivu dovoljno je samo uzimati neke prirodne vitamine za jačanje imuniteta i bolje osjećanje", kaže Gabud.

Uz starije osobe, ima i dosta djece koja radi slabog imuniteta trpe posljedice zbog vremena, a najosjetljiviji su u zimsko doba godine. Način prevencije je jednostavan.

"Prostorije u kojima boravite trebaju biti prozračene te da bude dovoljno svjetlosti. Treba uzimati dovoljno tekućine, svježe voće i povrće, neku laganiju hranu. Jako dobrim se pokazao čaj od matičnjaka i čaj za kamilicu za umirenje i dobro spavanje", izjavila je Gabud.

Ključ zdravlja ipak se prije svega nalazi u hrani. Da lijekovi nisu jedino rješenje za jačanje organizma, pojasnila je i Darija Vranešić Brener, klinička nutricionistica KBC-a Zagreb.

"Znamo da su učestalije infekcije, gripe, prehlade i slično. Da bi se obranili od takvih malih napasti, trebamo birati namirnice koje su sada sezonski dostupne. Primjerice, citrusi, korjenasto povrće, cikla ili mrkva su vrijedni izvori vitamina i mineralnih tvari, a sve nam je to sada dostupno", istaknula je Vranešić Brener.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.