Sporazum o slobodnoj trgovini
Ukrajinska kriza, poticaj za trgovinske pregovore EU-SAD
Ruska aneksija Krima ukazala je na potrebu da Sjedinjene Države i Europska unija znatno ojačaju gospodarske veze, rekao je u subotu glavni američki dužnosnik za trgovinu otvarajući vrata za američki izvoz prirodnog plina u Europu.
"Razlozi za sporazum o slobodnoj trgovini SAD-EU nikada nisu bili veći", unatoč povećanom protivljenju javnosti, rekao je američki predstavnik za trgovinu Michael Froman uoči sastanka američkog predsjednika Baracka Obame s dužnosnicima EU u Bruxellesu.
"I strateški i gospodarski, razlozi za T-TIP ne mogu biti jači", rekao je Froman o Transatlantskom partnerstvu za trgovinu i ulaganje (T-TIP).
Trgovinski sporazum koji bi obuhvatio polovicu svjetskog gospodarstva mogao bi proizvesti 100 milijarda dolara dodatnog gospodarskog proizvoda na godinu s obje strane Atlantika i stvoriti tržište od 800 milijuna potrošača, ocjenjuju Bruxelles i Washington.
Razgovori su počeli prije osam mjeseci, no protivljenje je raslo zbog navoda o američkom špijuniranju Europe i optužbama da bi sporazum pogodavao velikim tvrtkama.
Rusko pripojenje ukrajinskog poluotoka Krima i europska ovisnost o ruskoj energiji ukazali su na potrebu da Europa ojača veze sa SAD-om, piše Reuters.
Podsjeća da su na summitu prošli tjedan u Bruxellesu europski lideri razgovarali, između ostalog, kako smanjiti ovisnost o ruskoj nafti i plinu, a upravo se tu otvara prostor za SAD.
Trgovinski sporazum omogućio bi europskim kompanijama da uzvoze američki LNG tankerima u Europu. To bi bilo moguće i prije nego se potpiše sporazum jer američko ministarstvo energetike može izdati dopusnice tvrtkama izvoznicama, a kada bude postojao sporazum to bi bilo automatski.
Azija je zasad najveće izvozno tržište za američki LNG, no europske kompanije mogu odlučiti kamo će taj plin, rekao je Froman.
"Čak i sada četiri ili pet dopusnica odobreno je za izvoz u zemlje izvan FTA (Free Trade Agreement, sporazum o slobodnoj trgovini). Ugovore ima nekoliko europskih zemalja", rekao je i naveo francuski Total i GDF Suez.
Prvi ljudi Europske unije, Herman Van Rompuy i Jose Manuel Barroso trebali bi s Obamom u srijedu u Bruxellesu razgovarati o pitanju energetike.
Osim Ukrajine, SAD i EU se razilaze i oko toga kako otvoriti tržište drugoj strani i ukloniti zapreke za poslovanje i carine. Zbog tih zapreka tvrtke gube milijarde dolara svake godine, napose proizvođači vozila, kao što su Ford, General Motors i Volkswagen.
Washington i Bruxelles razilaze se oko otvaranja tržišta i rezanja tarifa. "Potvrđujemo da je cilj pregovora ukidanje svih tarifa. Željeli bismo da i Europa potvrdi taj cilj", rekao je Froman.
Vezane vijesti
-
-
-
Sjedinjenje Države nisu bile uključene u pregovore u Minsku
-
Izdvojeno
-
Ovaj film, koji potpisuje palestinsko-izraelski kolektiv četvero mladih aktivista, nastao je u najmračnijim i najstrašnijim vremenima u regiji, kao čin kreativnog otpora apartheidu ovaj film je potraga za putem prema jednakosti i pravdi…
-
Nakon prva dva iznimno uspješna izdanja, jedini hotel-tech networking event u Hrvatskoj, Rentlio Rediscover održat će se i ove godine, 14. studenog, u Fortis Clubu, u sklopu Falkensteiner Punta Skala resorta u Petrčanima.
-
Ivana Zrilić je ovoga ljeta začinila i obogatila kulturnu i turističku ponudu Biograda na Moru interpretacijskim kostimiranim turističkim turama
-
Zadarske Beštije najavile su svoj tradicionalni jesensko zimski bajkerski party, i to 9. studenog uz tri benda
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.