Događaji

Što europski izbori uopće znače za svakog od nas?

Daleko nam je Europa: Zašto nas teme iz EU ne zanimaju?

Daleko nam je Europa: Zašto nas teme iz EU ne zanimaju?

Političari bi htjeli da više građana izađe na izbore za Europski parlament 25. svibnja. Htjeli bi i da su građani više zainteresirani za europske teme, ali u kampanji se tim temama ne bave.

Pokazali su to i prošlogodišnji izbori za EP. U predizbornoj kampanji političari građanima nisu uspjeli objasniti o čemu se tu radi.

Stoga birači i dalje doživljavaju Europsku uniju kao neku daleku instituciju koja nas kontrolira i koje se moramo bojati.

Što europski izbori uopće znače za svakog od nas?

Političari se, nažalost, ne bave europskim temama ni u kampanji prije ovih europskih izbora. Ako na njih izađe 30 posto birača, bit će opet iznenađeni. Trenutačno se više od polovice svih hrvatskih zakona i propisa donosi u Europskom parlamentu, a za pet godina taj će broj narasti i do 85 posto. Znaju li to hrvatski političari objasniti onima koji za njih glasaju? Zasad ne znaju jer o EU i dalje pričaju uopćeno, apstraktno i bez konkretnih primjera što europski izbori znače za svakoga od nas.

- Građani trebaju vidjeti da ih netko stvaran predstavlja. Da se o njihovoj sudbini ne odlučuje u birokratskim hodnicima. Svaka birokracija, pa i hrvatska i europska, mora biti kontrolirana - rekao je u ponedjeljak premijer Zoran Milanović na predstavljanju koalicijske liste za Europski parlament.

Predsjednik Republike Ivo Josipović želi kampanju u kojoj će kandidati približiti građanima važnost izbora i institucija EU, a predsjednik Sabora Josip Leko želi "pozitivnu kampanju" u kojoj će se Europska unija približiti građanima.

A što su oni radili do sada?

Krivi su i političari jer sami sebe ne doživljavaju kao da zastupaju europske interese. Većina hrvatskih europarlamentaraca, koji smatraju da treba zastupati nacionalne interese, pa se onda međusobno prepucavaju u Bruxellesu i Strasbourgu, kaže politolog Zorn Kurelić

- Dijelom je problem u tome što se u svakodnevnom životu građana ništa nije promijenilo, pa je teško prihvatiti da smo sad građani EU. To se neće promijeniti još dugo. Ali krivi su i političari jer sami sebe ne doživljavaju kao da zastupaju europske interese. Većina hrvatskih europarlamentaraca, koji smatraju da treba zastupati nacionalne interese, pa se onda međusobno prepucavaju u Bruxellesu i Strasbourgu. A zapravo su tamo da štite interese svoje političke opcije - tvrdi politolog Zoran Kurelić, s Fakulteta političkih znanosti.

Dodaje i da hrvatski političari ne objašnjavaju koji je njihov stav o nekim globalnim problemima, a u kojima su i oni akteri, npr. kriza u Ukrajini. A građane bi to itekako zanimalo.

- Tko je od naših političara rekao svoj stav o Ukrajini? To je primjer u kojem smo bili u centru zbivanja, a nismo to osvijestili - upozorava Kurelić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.