Događaji

Kadar za razvoj gospodarstva

Zadarski učenici stvorili električni mercedes

Zadarski učenici stvorili električni mercedes

Gottlieb Daimler i Carl Benz sigurno bi se u čudu počešali po glavi da su u Zadru mogli zaviriti ispod haube mercedesa 190, automobila omiljenog među našim gastarbajterima u Njemačkoj.

Umjesto opjevanog motora s unutarnjim sagorjevanjem koji je, zaklinjali su se mnogi, mogao prevaliti i do 800 tisuća kilometara bez generalke, učenici Strukovne škole Vice Vlatkovića iz Zadra, ugradili su - električni pogon! I ponosno ga predstavili u Solarnom centru. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva poduzetništva i obrta kroz Poduzetnički impuls u vrijednosti od 66.000 kuna, te vlastitim sredstvima škole (oko 50.000 kuna).

U okviru projekta nabavljena je dijagnostička oprema, te izrađen program izbornog predmeta "Električna vozila", a izradu automobila, koja je trajala četiri mjeseca, u cijelosti su izveli učenici 2. razreda Strukovne škole: Valentino Raspović, Anđelo Pastuović i Toni Paleka uz mentora Antu Ivanca. Promociju školske "električne mečke" ponosno je pratio i ravnatelj škole dipl. ing. Tihomir Tomčić, koji nije štedio riječi hvale za svoje učenike, uz gromoglasnu podršku ostalih učenika.

Kadar za razvoj gospodarstva

- Ovi fenomenalni dečki su odradili strašan posao. Tek kad dignete haubu, kad pogledate ispod sve one dijelove i ono što su ugradili, a od početka do kraja sve je bio njihov rad, ostanete bez riječi. Automobil ćemo koristiti u edukativne svrhe, za promidžbu škole, kao i za prijevoz. Ja sam iznimno ponosan na njih. To su učenici koji su motivirani, koji žele i hoće u našoj Strukovnoj školi steći sve kompetencije koje im trebaju za tržište rada. Odradili su fenomenalan posao, ne za pet nego za - deset! Mi dajemo težište upravo praktičnoj nastavi, ali i teoretskoj kroz praksu i vježbe, jer to je jedini način da strukovna škola bude ono što svi želimo, a to je akcelerator razvoja gospodarstva. Bazirati se samo na teoriji gubitak je vremena i znači samo stvaranje kadra za Zavod za zapošljavanje - rekao je ravnatelj Tomčić.

Znanje elektronike, elektromehanike i autolimarije

Inovativna ekipa krenula je s rastavljanjem, vađenjem staroga motora iz mercedesa, te je slijedila ugradnja novoga pogona.

- Da bi se napravio ovakav jedan električni auto, morate imati znanja automehatroničara i elektronike, elektromehanike i autolimarije... Oni to sve imaju. Sad nam slijedi testiranje automobila kako bismo vidjeli sve njegove vozne performanse i kako bismo ga mogli registrirati. Nadamo se da će moći razvijati brzinu od 80 do 100 kilometara na sat i da će moći prevaliti i do 100 kilometra s jednim punjenjem, ali to ćemo pouzdano znati tek nakon testiranja - dodao je Tomčić.

Nakon razgledavanja, učenici su sjeli u "merđu" i pokrenuli ga. Nečujno je kliznuo iz garaže i napravio đir po poligonu, a onda se vratio na punjenje strujom. Kako su nam objasnili, klasično punjenje baterija trajalo bi po šest-sedam sati, ali punjenje na specijalnim električnim postajama traje tek 15-ak minuta. Problem je što ih kod nas nema. S obzirom na domete zadarske Strukovne škole, naše će ceste trebati opremiti punjačima električnih automobila. I to - vrlo brzo.

Najviše mjesta ispod haube zauzimaju baterije, dok je elektromotor u donjem dijelu i treba mu znatno manje prostora od klasičnog motora s unutarnjim sagorijevanjem.

Slobodna Dalmacija


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.