Dva desetljeća ideje klaunova doktora u Europi
Crveni nosevi obilježavaju Međunarodni dan smijeha
Udruga Crveni nosevi - klaunovi doktori, koja ističe važnost smijeha i životne radosti za poboljšanje kvalitete života bolesnih i nemoćnih, danas prvi put posjećuje Dječji odjel Opće bolnice Bjelovar, Dom za starije i nemoćne osobe Bjelovar, Dječji odjel Opće bolnice Slavonski Brod te Specijalnu bolnicu za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama Goljak Zagreb.
Dva desetljeća ideje klaunova doktora u Europi
Posjetima u povodu jučer obilježenog Međunarodnog dana smijeha udruga će proslaviti i 20 godina postojanja ideje klaunova doktora u Europi, budući da je 1994. osnovana organizacija Crvenih noseva u Austriji.
Zatim su osnovane partnerske organizacije klaunova doktora i u drugim državama: Mađarskoj (1998.), Češkoj (2001.), Njemačkoj (2003.), Sloveniji (2004.), Slovačkoj (2004.), Novom Zelandu (2009.), Hrvatskoj (2010.), Palestini (2012.), Poljskoj (2012.) i Litvi (2013.).
Trenutačno u navedenim organizacijama djeluje 327 klaunova doktora koji posjećuju 472 zdravstvene i socijalne ustanove diljem svijeta. Nakon dva desetljeća djelovanja klaunovi su integrirani u svakodnevnu rutinu bolnice, a tamošnje okružje teško je zamisliti bez njihove prisutnosti.
Iza Crvenih noseva - 13 educiranih profesionalaca
U udruzi Crveni nosevi - klaunovi doktori, koja donosi osmijeh bolesnima i nemoćnima, prije svega djeci na liječenju u hrvatskim bolnicama, trenutačno djeluje 13 klaunova doktora.
Riječ je o posebno educiranim profesionalcima (glumcima, glazbenicima i zabavljačima) koji svojim klauno-terapijskim djelovanjem pomažu bolesnoj djeci i roditeljima da se lakše nose sa stresom uzrokovanim bolešću i boravkom u bolnici.
Klaunovi doktori svaki tjedan posjećuju četiri bolnice u Zagrebu, jednom mjesečno bolnice u Rijeci i Osijeku te povremeno i ostale zdravstvene te socijalne ustanove u drugim gradovima Hrvatske.
Humor mijenja pogled na život
Smijeh i životna radost olakšavaju boravak bolesnika i razbijaju bolničku rutinu. Humor ne znači samo smijeh, već može izazvati različite emocije, ali i uspijeva mijenjati stajališta i poglede na život, što je posebno važno za osobe koje su u teškim životnim situacijama.
Gegom u svijet igre i svijet radosti
Klaunovi doktori svojim gegovima unose nov način komunikacije s djecom bolesnicima. Pokušavaju im skrenusti pozornost s bolesti i straha, donoseći im svijet igre, smijeha i radosti.
Zahvaljujući donacijama građana i pravnih osoba, klaunovi doktori su tijekom 2013. ostvarili 179 posjeta bolnicama kako bi donijeli radost na lica više od 11.000 bolesne djece. Dobitnici su nagrade Ponos Hrvatske za humanost za 2011.
HRT
Vezane vijesti
-
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
-
Spomenari, što su iz starijeg razdoblja, često su bili pisani krasopisom, a crteži rađeni u tušu, olovci, olovci u boji, temperi i akvarelu
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.