Status hrvatske zastave u svijetu
Hrvatski brodovi dobili priznanje Pariškog memoranduma
Temeljem ostvarenih rezultata u prošlom trogodišnjem periodu, koji obuhvaća razdoblje od 2011. do 2013. godine, u kojem nije bilo zaustavljanja brodova hrvatske zastave, na godišnjoj sjednici Komiteta Pariškog memoranduma, koje se održava u Vilniusu, u Litvi od 19. do 23. svibnja, usvojeno je godišnje Izvješće za 2013. godinu temeljem kojega je status brodova Hrvatske zastave u 2013. godini unaprijeđen, te se u odnosu na prethodnu godinu Hrvatska zastava nalazi na 9 mjestu Bijele liste Pariškog memoranduma.
Status hrvatske zastave u svijetu utvrđuje se temeljem rezultata inspekcijskih pregleda brodova u stranim lukama, odnosno na temelju omjera zaustavljanja domaćih brodova u odnosu na ukupan broj inspekcijskih pregleda u razdoblju od tri godine.
Kao osnovni alat za mjerenje uspješnosti svake državne zastave, Pariški memorandum primjenjuje statističku metodu koja na temelju postotka zaustavljanja brodova određene zastave, te uzimajući u obzir ukupan broj inspekcijskih pregleda na brodovima određene zastave, rezultira svrstavanje državnih zastava na crnu, sivu odnosno bijelu listu. Pri tome su države zastave na crnoj listi značajno lošije od prosjeka Pariškog memoranduma koji čine države na sivoj listi, dok su a države na bijeloj listi po svim parametrima znatno bolje od prosjeka Pariškog memoranduma.
Pariški memorandum osnovan je 1982. godine kada ga je potpisalo 14 država članica Europske unije, a od tada su mu pristupile brojne obalne države europe, te Kanada, Norveška, Rusija i Island. Danas Pariški memorandum broji 27 država članica, a Hrvatska je punopravna članica od 1. siječnja 1997. godine.
Cilj određivanja statusa po kriterijima memoranduma je spriječavanje plovidbe ispodstandardnim brodovima u regiji Pariškog memoranduma.
Unaprjeđenje statusa hrvatskih brodova na bijeloj listi vrijedan je uspjeh postignut prvenstveno zalaganjem inspekcijskih službi nadležnoga Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture, Hrvatskog registra brodova i hrvatskih brodara čiji brodovi plove u međunarodnoj plovidbi.
Narodni list
Vezane vijesti
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
-
Spomenari, što su iz starijeg razdoblja, često su bili pisani krasopisom, a crteži rađeni u tušu, olovci, olovci u boji, temperi i akvarelu
-
U posljednja 24 sata zabilježen je 591 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 4.121
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.