Događaji

Punta Planka

Pogledajte prelijepe fotografije Mliječne staze snimljene s Punta Planke

Pogledajte prelijepe fotografije Mliječne staze snimljene s Punta Planke

Geografski i klimatološki, ovaj rt dijeli Jadran na sjeverni i južni dio, pa se upravo na tom mjestu znaju sudariti bura i jugo i različite morske struje

Punta Planka (rt Ploča) kraj Rogoznice najistureniji je dio hrvatskog kopna prema Italiji. Ispred nje nema otoka, nego pogled puca na otvoreno more, piše Crometeo.hr

Geografski i klimatološki, ovaj rt dijeli Jadran na sjeverni i južni dio, pa se upravo na tom mjestu znaju sudariti bura i jugo i različite morske struje. Stoga je to i mjesto žestokih i nepredvidivih nevera, a u prošlosti i mnogih brodoloma. Prema legendi, na tom mjestu je sv. Ivan, nebeski zaštitnik grada Trogira, zakoračio u more i spasio mornare od strašne oluje. U njegovu čast je 1324. godine na samoj punti sagrađena kapelica sv. Ivana.

Fotografkinja Lidija Lolić protekle je noći boravila upravo na ovoj lokaciji i snimila prelijepe noćne fotografije ove pomalo mitske srednjodalmatinske lokacije. Upitali smo Lidiju zašto je izabrala baš punta Planku:

- Zbog svih tih povijesnih, geografskih i meteoroloških značajki, Punta Planka je i fotografski vrlo zanimljivo mjesto. Tu se mogu slikati divlji valovi, beskrajan morski horizont, fantastični zalasci sunca, pa i - zvjezdano nebo. Puntu Planku, kao motiv i lokaciju za slikavanje zvjezdanog neba i Mliječnog puta izabrala sam iz nekoliko razloga.

Prvo, to je mjesto gdje ispred obale nema otoka nego samo otvoreno more, što je na hrvatskoj obali jako teško za pronaći osim ako se ne zaputite na neki od "vanjskih" otoka. Samim tim, ispred vas nema ni svjetlosnog zagađenja od mjesta i ulične rasvjete, a i svjetlosno zagađenje sa kopna se nalazi "iza leđa", pa je Punta Planka dosta tamna točka, pogodna za astrofotografiju.

Drugi razlog za odlazak tamo je bio čisto fotografski, a to je zanimljiv "prednji plan" - odnosno u fotografije neba se može lijepo uklopiti kapelicu, stijene ili svjetionik, budući da fotografije zvjezdanog neba dodatno dobivaju na zanimljivosti kada se uklopi neki poznati, ili "zemaljski" motiv. Baš zato mi se Punta Planka činila kao odlična lokacija za noćne fotografije.

Treće, i najvažnije, vrijeme je po satelitskoj slici trebalo biti vedro (koliko god to u ovom vremenski ćudljivom ljetu može biti) i - nije bilo mjesečine. Za fotografije zvijezda i noćnog neba nam treba što bolji mrak.

Uputili smo se u ponedjeljak kasnao navečer, nešto prije 23 sata iz Splita i nakon pola sata vožnje i nekih 15-ak minuta hoda uz obalu, stigli smo do same punte. Uvjeti za fotografiranje su, nažalost, bili daleko od idealnih. Čim smo došli - počeli su se stvarati oblaci, puhalo je lagano jugo i vlaga je bila velika. Ipak, vjetar i vlaga ne smetaju toliko koliko sami oblaci, kojih je iz minute u minutu bilo sve više i više, pa je vremena za dobre fotografije bilo jako malo. Odmah po dolasku sam napravila nekoliko prekrasnih fotografija punte, zvijezda i Mliječnog puta prije nego su oblaci sasvim prekrili nebo.

Iako nam vrijeme nije bilo naklonjeno i nakon 20-ak minuta se već bilo naoblačilo, ipak se na kraju isplatilo malo provozati, zapinjati preko stijena po mrklom mraku i zabilježiti Puntu Planku u malo neuobičajenijem svjetlu - onom zvjezdanog neba.

Crometeo.hr


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.