Događaji

Zaboravili na vojnike

Prodaju hotel Iž, a u njemu još živi 60-ak vojnika i prognanika

Prodaju hotel Iž, a u njemu još živi 60-ak vojnika i prognanika

Državni ured za upravljanje državnom imovinom ovih je dana ponudio stotinu nekretnina u svim županijama, zemljište i zgrade na oko 20 milijuna kvadratnih metara.

Iako se ističe kako bi te nekretnine, mahom bivše vojarne i zgrade u vlasništvu MORH-a, trebale poslužiti kao motor za daljnji razvoj jedinica lokalne samouprave, nesumnjivo je da se prvenstveno radi o još jednom pokušaju krpanja šupljeg državnog proračuna. Nezgodno je u svemu, što su prilikom ponude ovih nekretnina, zaboravili da su neke od njih i danas u kakvoj takvoj funkciji, a i u njima žive i rade stotine državnih službenika, vojnika i prognanika, kojima nitko nije objasnio hoće li i njih prodati skupa s nekretninom ili će ih novi vlasnik samo izbaciti.

Zaboravili na vojnike

Iako se još uvijek ne radi o natječajima, već o tzv. "savjetovanju sa zainteresiranom javnošću" koju se poziva da proslijede svoje ideje i projekte, ne sumnjamo da će se bilo koja od ovih nekretnina prodati u roku odmah, samo ako je riječ o novcu kojim će se pokrpati proračun. Kako se navodi u priopćenju DUUDI-a, riječ je o sto nekretnina koje obuhvaćaju okvirno 20 milijuna kvadratnih metara površine, od neizgrađenog do izgrađenog građevnog zemljišta te objekata. Nekretnine pokrivaju prostore u svakoj županiji Republike Hrvatske, a većinom je riječ o bivšim vojnim nekretninama. DUUDI kao vrlo interesantne izdvaja vile koje se nalaze u Lovranu, Opatiji, Dubrovniku i na Plitvicama (vila Izvor), bivšu političku školu u Kumrovcu, Muzil u Puli, Češku Vilu na Visu, Duilovo u Splitu, Kovčanje na Malom Lošinju, Željezaru Sisak, Goli otok, rezidencijalni objekt u Zagrebu, data centar Deanovec i Vjesnik u Zagrebu, ali i Hotel Iž u Zadru.

Upravo ovaj posljednji učinio nam se nasporniji, makar je slična situacija i s nekim drugim nekretninama poput Duilova u Solitu. Naime, u hotelu Iž, kako saznajemo, još uvijek živi 60-ak osoba, što prognanika s neriješenim stambenim pitanjem, ali i djelatnih vojnih osoba iz svih krajeva Hrvatske, koje je MORH poslao na dužnost u bekovačku ili zemuničku vojarnu. Tu je također i desetak civilnih zaposlenika koji se skrbe o hotelu i potrebama onih na smještaju. I dok su prognanici dobili obavijest da se moraju što prije iseliti, časnici koji tu već godinama žive i dugogodišnji civilni zaposlenici MORH-a nemaju pojma što će biti s njima.

Niti je vojnike tko obavijestio da se hotel prodaje, niti su im najavili skorašnje iseljenje i eventualnu zamjenu smještaja, kao što su to ipak učinili u slučaju prognanika. Obzirom da MORH u blizini Zadra ima jedino zgradu u Jazinama, koja je već pretrpana pilotima iz zemuničke vojarne, časnici iz hotela Iž ne znaju trebaju li već krenuti u potragu za iznajmljivim stanovima ili MORH ipak ima neko rješenje. Civilni zaposlenici pak, predosjećaju kako će biti tek dio nove statistike o smanjenom broju zaposlenih u državnoj službi, odnosno da će im bez pardona poslije višegodišnje službe udijeliti cipelu. Treba napomenuti kako su MORH-ovi djelatnici izuzetno razočarani i nezadovoljni ovakvim odnosom, no obzirom da bi zbog izjava u javnosti mogli imati problema, zaštitili smo njihov identitet.

Odgovor nadležnih pokušali smo dobiti iz Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje, koji su trenutno zaduženi za pitanja prognanika, no zbog godišnjih odmora su nas kao ping-pong lopticu isprebacivali od jednog do drugog službenika. Informaciju o sudbini prognanika saznali smo stoga na licu mjesta. Neki od njih, kojima još od Domovinskog rata nije riješeno stambeno pitanje, dobili su stanove u Gračacu i drugim mjestima te se ubrzano pripremaju za selidbu. Dio prognanika kojima su kuće obnovljene, no nije im se dosad dalo otići iz grada, manje su zadovoljni, no i oni se pripremaju za preseljenje.

Što sa Šepurinama

Kada se radi o vojnicima i civilnim zaposlenicima MORH-a, upit smo poslali u Ministarstvo obrane i uz manji nesporazum, dobili obećanje kako će ga riješiti ubrzo. Nesporazum je nastao kad smo upitali za hotel Iž, pri čemu su nas brže-bolje pokušali uputiti na DUUDI, radi čega smo morali pojasniti da nas ne zanima toliko zgrada koliko ljudi u njoj, osim ako i oni nisu ponuđeni u sklopu javnog poziva.

Odgovor od MORH-a čekali smo do posljednjeg trenutka prije slanja novine u tisak, no usprkos obećanju da će ga proslijediti najkasnije za dva dana, odgovor nije stigao. Pored hotela Iž, na području Zadarske županije ovim je obimnim popisom "neperspektivnih" nekretnina još šest drugih nekretnina. Tu je golemo područje bivše vojarne Šepurine, ukupne površine veće od milijun kvadratnih metara, na iznimno atraktivnom području između Punta Skale i Zatona. Tu su također nekretnine Poluotok u Ninu veličine 19.300 kvadrata, zemljište s odašiljačkim objektima i tzv. data-centar u Grbama veličine 131.136 kvadrata te 41.641 metar četvorni neizgrađenog građevinskog zemljišta u Poličniku. Nude se također i bivše vojne nekretnine na otocima Istu i Molatu, ukupne veličine preko 40.000 četvornih metara.

Uz hotel Iž posjetili smo i vojarnu Šepurine, koja je napuštena prije nekoliko godina i sada služi kao poligon za divljanje nabrijanih mladih vozača ili tek za zbunjivanje turista koji tamo slučajno zalutaju. Napuštene, polusrušene i zarasle zgrade, hangari i druge vojne nekretnine izgledaju sablasno, a tek povremeno o Šepurinama čujemo iz policijskih izvješća kada uhvate nekog od lopova kojima je bivša vojarna izvor željeza ili bakra za prodaju na otpadu. Usprkos atraktivnom i golemom zemljištvu, nije nam baš jasno na koji bi se način ovako ruinirana bivša vojarna mogla staviti u funkciju, a dok DUUDI uz sugestiju "zainteresirane javnosti" ne iznađe rješenje, jedinu će brigu oko ovog golemog komada državne imovine voditi tek zadarska policija povremenim obilascima.

Narodni list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.