Događaji

Raspisivanje referenduma

Referendumi o outsourcingu, monetizaciji, izbornom zakonu...

Referendumi o outsourcingu, monetizaciji, izbornom zakonu...

Inicijativi sindikata i građanskih udruga i prikupljanju potpisa za referendum protiv monetizacije autocesta pridružit će se i HSLS. Još jedan referendum, onaj za promjenu izbornog sustava, zazivaju u inicijativi 'U ime Obitelji'.

Monetizacija autocesta, prema izračunima vladajućih, Hrvatskoj bi trebala donijeti 3 milijarde eura.

Umjesto 10 koliko su platili građani, upozoravaju u HSLS-u, u kojem koncesiju na 50 godina smatraju prodajom, a ne monetizacijom. Ne vide svrhu ovakvog načina zatvaranja kredita HAC-a i ARZ-a i krpanja proračunskog deficita.

Dovoljno da predsjednik stranke Darinko Kosor u sjeni dogovora o nastavku južne dionice preko BiH, a ne Dubrovnika, zaključi...

''To samo govori o jednoj, rekao bih i jednoj povijesnoj neodgovornosti onih koji su danas u Vladi. Ministra Hajdaša Dončića stoga bih nazvao 'ministrom opasnih namjera'', rekao je Kosor.

Monetizacija na 50 godina nije koncesija, već prodaja autocesta, poručuju u HSLS-u. Nužnim smatraju slušati volju građana od kojih je, prema nekim anketama, preko 80 posto protiv monetizacije.

Upozoravaju na negativne učinke koncesije na gospodarstvo, ali i sigurnost prometa nakon vraćanja kamiona na državne ceste zbog povećanja cestarine. Prometni stručnjak Željko Marušić predviđa crni scenarij.

''I na taj način će se u ostalom prometnom sustavu stvoriti svakodnevno tisuće opasnih preticanja, koja će po zakonu velikih brojeva dovoditi do tragičnih nesreća. Najskromnije procjene su da ćemo godišnje imati 30 smrtno stradalih više'', upozorava Marušić.

I u HSS-u se protive monetizaciji, makar i na 30 godina. Jednak ili malo veći iznos država bi, ističu, ubrala u istom razdoblju samo od PDV-a.

A prije monetizacije građani bi trebali reći svoje o outsourcingu. Raspisivanje referenduma potpisom je ranije podržalo 624 tisuće građana.

Stoga sindikalist Željko Stipić u svjetlu najave izmjena referendumskih pravila, među kojima je i mogućnost on line izjašnjavanja, zaključuje...

''Radi se o jednom otužnom činu vladajuće koalicije. Umjesto da pokušaju ublažiti uvjete za referendum, kao što su najavljivali kad su dolazili na vlast, oni ih sada kane otežavati'', smatra Stipić.

Još jedan u nizu referenduma spremaju i u inicijativi 'U ime obitelji', nadajući se promjeni Ustava u dijelu oko izbornog sustava. Traže uvođenje preferencijalnog izbora zastupnika imenom i prezimenom, izborni prag od 3 a ne 5 posto, i jednakost glasova u svim izbornim jedinicama. Odvjetnik inicijative Krešimir Planinić.

''Znači da se uvodi jednaka težina glasa i tako ispravlja nejednakost na koju je upozorio još Ustavni sud 2010. Sabor te preporuka do danas nije poslušao'', podsjetio je Planinić.

Je li konačno došlo vrijeme za promjenu izbornih pravila? Evo što kažu u HDZ-u. Davorin Mlakar.

''Koliko god bilo važno izborno zakonodavstvo, to sigurno nije primarna tema u Hrvatskoj. Niti bi trebala biti primarna tema hrvatske politike. Dakle, suočeni s teškom gospodarskom situacijom i krizom koju već dugo osjećamo i vučemo je na leđima, vjerujemo da postoji puno važnijih problema'', izjavio je Mlakar.

U inicijativi očito misle suprotno, pa 21. rujna kreću s prikupljanjem potpisa na dvije tisuće lokacija diljem Hrvatske.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.