Događaji

Svečano potpisivanje

Mobilna solarna sušara u Zadar dovodi inovativni načini prerade hrane

Mobilna solarna sušara u Zadar dovodi inovativni načini prerade hrane

Uvodi se inovativni načini prerade hrane pokretnim minipostrojenjima na solarnu energiju

Kraljica voća - smokva, odlično uspijeva na zadarskom području i tražena je na tržištu, međutim, problem je u tome što svježa smokva nakon što se ubere ne traje dugo. Njena trajnost se, za razliku od jabuke, kruške i sl. broji u satima, a ne u danima...

Tako se događa da mnogi uzgajivači smokava i drugog sezonskog voća u Zadarskoj županiji svake godine bacaju na tone svježih plodova jer nemaju uvjete niti mogućnosti za daljnju preradu voća (sušenje) i daljnji plasman na tržište.

Tom problemu bi se uskoro trebalo stati na kraj. Inovacijsko-poljoprivredni centar osnovan u Hrvatskoj gospodarskoj komori - Županijskoj komori Zadar osmislio je projekt kojim želi pomoći malim seoskim poduzećima koja trpe posljedice gospodarske krize i ohrabriti ih na samoproizvodnju sigurne i kvalitetne prerađene hrane, kao što su: marmelada, džem, tipični umaci i sušeno voće i povrće.

Ovim je zapisnikom zadarsko Sveučilište na korištenje u svojem nastavnom programu dobilo suvremenu mini-sušaru na solarni pogon za sušenje raznih vrsta voća i povrća, što je regulirano Sporazumom o edukativnoj suradnji i korištenju spomenutoga stroja koju su 21. srpnja 2014. potpisali rektor zadarskog Sveučilišta dr.sc. Ante Uglešić i predsjednik ŽK Dario Jurin.

Nakon svečanog potpisivanja, otišlo se u posjetu i Poljoprivredno-prehrambenoj i veterinarskoj škole "Stanka Ožanića" gdje se sušara trenutno nalazi, kao bi se prezentirao njezin rad. Predstavnici ŽK na licu objasnili su način rada mini-sušare, te sve mogućnosti njene primjene.

Riječ je o uređaju za sušenje - mobilnoj solarnoj sušari - s kapacitetom koji odgovara potrebama obiteljskih gospodarstava za sušenje raznih vrsta voća i povrća, a na zadarsko je područje stigla u sklopu šireg europskog projekta "Tehnologija minijaturizacije: sinergije istraživanja i inovacije u cilju jačanja gospodarskoga razvoja jadranskoga područja - IPATECH".

Međunarodni je to projekt u kojem su hrvatski predstavnici HGK - Županijska komora Zadar i AZRRI - Agencija za ruralni razvoj Istre, dok u njemu sudjeluju partneri iz još sedam drugih zemalja.

Spomenutim međunarodnim projektom u Zadarsku županiju se želi uvesti inovativni načini prerade hrane pokretnim minipostrojenjima na solarnu energiju.

Proizvodi sušeni u solarnim sušarama imaju niz prednosti u odnosu na klasični način sušenja:

- bolje su kakvoće,
- proizvodni je proces pojednostavnjen,
- značajna je ušteda energije u postupku sušenja.

Dogovoreno je da će se solarna sušara koristiti za provedbu praktične nastave za učenike i studente, ali će biti na raspolaganju i svim poljoprivrednim proizvođačima i OPG-ovima koji budu zainteresirani za njenu primjenu i korištenje.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.