Papa Franjo prvi put u muslimanskoj zemlji
U vrijeme sve većeg nasilja na Bliskom istoku, papa Franjo u subotu putuje u Albaniju, malenu i siromašnu državu većinski muslimanskog stanovništva, zemlju mračne komunističke prošlosti koju vidi kao model međuvjerskog suživota.
Papa Franjo će u Albaniji govoriti o vjerskoj toleranciji u jeku međunarodne mobilizacije protiv džihadističke skupine Islamske države. Na povratku iz Južne Koreje u kolovozu, papa je u razgovoru s novinarima u zrakoplovu pohvalio albansku vladu nacionalnog jedinstva kao modela kohabitacije muslimana, pravoslavnih i kršćana.
"Moja nazočnost ondje kazat će ljudima svuda u svijetu: Vidite da možete raditi zajedno", rekao je tada Franjo.
Rekao je i da želi odati počast žrtvama totalitarnog režima Envera Hohxe, jednog od najokrutnijih u komunističkom bloku. Hoxha je zabranio sve religije 1967., zatvorio katoličke svećenike, neke i ubio, i zaplijenio ili uništio njihove crkve.
Vatikanski glasnogovornik Federico Lombardi rekao je ovaj tjedan da je u tijeku proces beatifikacije četrdeset albanskih prelata i laika koji su umrli kao mučenici. Među njima su dvojica biskupa.
Nema posebnih rizika
Lombardi je rekao da nema posebnih sigurnosnih zabrinutosti oko odlaska u Albaniju, unatoč nedavnim upozorenjima talijanskih dužnosnika da bi Vatikan mogao biti potencijalna meta terorista povezanih s Islamskom državom.
"Naravno da smo svi zabrinuti time i situacijom na Bliskom istoku, ali nema posebnih rizika ili određenih prijetnji", rekao je Lombardi, dodavši da se papa Franjo u Albaniji neće voziti u blindiranom, nego kao i dosad u otvorenom vozilu.
Rimokatolika u Albaniji danas ima samo oko deset posto. Međutim, najpoznatije albansko lice u svijetu je katoličko - dobitnice Nobela za mir Majke Tereze, beatificirane 2003. godine.
U Tirani će se papa Franjo sastati s albanskim političkim čelnicima, uključujući socijalističkog premijera Edija Ramu, slaviti misu na trgu posvećenom Majci Terezi, razgovarati s lokalnim vjerskim vođama i posjetiti dom za djecu.
Albanija se kao i ostale zapadnobalkanske zemlje nada da će jednoga dana u EU. Dobila je status kandidata u lipnju, ali je jako daleko od zadovoljenja kriterija za članstvo.
Franjo je drugi papa koji će posjetiti Albaniju. Sveti Ivan Pavao II. bio je tamo 1993., u ranim danima problematične postkomunističke tranzicije.
Papi Franji će to biti četvrto putovanje izvan Italije u pontifikatu, nakon Brazila, Svete Zemlje i Južne Koreje. U sljedeća četiri mjeseca odlazi u posjet Europskom parlamentu u Strasbourg, u Francusku, Tursku, na Šri Lanku i na Filipine.
Papa će u Tirani biti na blagdan svetog Mateja, važan dan u njegovu životu jer je rekao da je toga dana 1953., kada mu još nije bilo sedamnaest, osjetio poziv da bude svećenik.
Vezane vijesti
-
-
Papa Franjo u nedjelju je osudio eksploataciju izbjeglica u svrhu političke propagande tijekom svoga drugog posjeta otoku Lezbosu, glavnoj ulaznoj točki za migrante koja je postala simbol teškog položaja migranata.
-
Papa Franjo zamolio je poglavara Grčke pravoslavne Crkve Jeronima II. za oprost za zločine koje je počinila Katolička Crkva.
-
Tisuće hodočasnika s maskama na licu okupilo se na brdu Arafat u ponedjeljak, gdje su molili za kraj pandemije i ubrzanje cijepljenja.
Izdvojeno
-
Američki kutak Gradske knjižnice organizira susret s Dubravkom Kolanović pod nazivom Razmišljati kao slon, na odjelu za mlade, 13. prosinca, od 16,30 do 17,30 sati (Odjel za mlade).
-
Planet je sve bolesniji, oni koji ga nastanjuju također. Ekološkom proizvodnjom možemo utjecati na vlastitu dobrobit i na dobrobit majke Zemlje. Zašto se onda tako teško odlučujemo na kupnju zdravih namirnica?
-
Jedna je osoba poginula u urušavanju dijela hale u Industrijskoj zoni Podi u Šibeniku, potvrdio je Hini zapovjednik šibenske Javne vatrogasne postrojbe Volimir Milošević u četvrtak.
-
Predsjednik RH i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Zoran Milanović na obilježavanju Dana i 33. obljetnice osnutka Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) istaknuo je u četvrtak kako je pred nama neizvjesna 2025. u daleko nestabilnijim okolnostima no prije gotovo 60-ak godina.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.