Događaji

Analiza

BBC o Hrvatskoj: U takvoj krizi svatko bi posegnuo za čašicom

BBC o Hrvatskoj: U takvoj krizi svatko bi posegnuo za čašicom

BBC-ev reporter Guy De Launey, napravio je pregled promjena koje je Hrvatskoj donio ulazak u Europsku uniju. "Godinu dana nakon tog događaja zemlja je u recesiji od koje bi i najtrezveniji Hrvat potegao čašicu rakije", piše britanski BBC.

U zadnjih mjesec dana analitičari su često spominjali mogućnost da Bruxelles i Međunarodni monetarni fond (MMF) Hrvatskoj ponude program pomoći za gospodarstvo, no to će ovisiti o tome hoće li Hrvatska poduzeti veće rezove u državnoj potrošnji i potaknuti novo poduzetništvo.

Smanjenje državne potrošnje u ovome bi trenutku bilo politički opasno jer je do izbora još godinu dana, kaže De Launey. Iako je članstvo u Europskoj uniji Hrvatskoj omogućilo pristup sredstvima iz fondova za poticanje malog i srednjeg poduzetništva, pokazalo se da nije tako jednostavno doći do njih.

"I dalje smo u postupku pripreme cjelokupne dokumentacije koja bi nam omogućila da iskoristimo strukturne fondove Europske komisije. Govorimo pritom o iznosu od nešto više od milijarde eura godišnje. To će omogućiti znatno bolje financiranje za potrebe razvoja novih proizvoda malih i srednjih tvrtki u Hrvatskoj", rekao je viši direktor u agenciji HAMAG-BICRO Ivo Friganović.

No, nakon financijske krize koja je snažno uzdrmala Europu u 2008., samo oni najoptimističniji vjerovali su da će članstvo u EU-u biti spas za hrvatsko gospodarstvo. Ipak, pomoćnik ministrice za vanjske poslove i europske integracije Hrvoje Marušić razmišlja pozitivno. Među dosad ostvarenim koristima izdvaja izvoz u zemlje članice EU-a, koji je u prvoj godini hrvatskog članstva uvećan za 15 posto.

"Konačno smo postali dio jedinstvenog tržišta, sa svim njegovim slobodama. Vlasnici kompanija govore mi da su vrlo optimistični i da osjećaju trenutne koristi, da je sada puno lakše poslovati nego što je bilo prije ulaska u EU", rekao je Marušić.

No, te slobode sa sobom nose i veću odgovornost. Hrvatska mora udovoljiti oštrim zahtjevima u programu koordinacije ekonomskih politika zemalja članica EU-a pod nazivom Europski semestar. Za zemlju i vladu koje su navikle donositi vlastite odluke to su teške prilagodbe.

Predsjednica izvršnog odbora Europskog pokreta Hrvatska Nataša Owens kaže da je jaz između ideala i stvarnosti nekim ljudima teško prihvatiti.

"Moja su se očekivanja ispunila jer sam, mislim, bila prilično upoznata s time što se može očekivati. Mnogi ljudi imali su krive predodžbe i pogrešna očekivanja. Oni su EU vidjeli kao jednu veliku banku koja će nam pomoći bez da mi radimo svoj posao", izjavila je.

Nekima je članstvo pojednostavilo poslovanje. Tako BBC piše o istarskom gradiću Vodnjanu gdje irski arhitekt Paul O'Grady ponosno pozdravlja posjetitelje u trgovini vrhunskog maslinovog ulja koje proizvodi njegov hrvatski tast Silvano Puhar. Ističe kako je prodaja većih količina njihova maslinovog ulja zemljama članicama EU-a postala puno jednostavnijom.

"Mislim da EU potiče ovdašnje proizvođače da budu profesionalniji. Zajedno s tim, veći optimizam osjeća se i među mlađom generacijom - sada počinju uviđati da postoje izgledi da pribave ulaganja i pomoć za ruralne proizvode", rekao je O'Grady.

Ipak, postoje još uvijek zadrške i oko toga. Paul O'Grady kaže da bi trebalo biti puno jednostavnije aplicirati za sredstva iz fondova EU-a, a sugerira da bi Bruxelles trebao preuzeti dio odgovornosti u vođenju hrvatskih poslovnih pothvata kroz taj proces.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.