Događaji

Rasprava

Odbor za Ustav o Zakonu o referendumu

Odbor za Ustav o Zakonu o referendumu

Na Saborskom Odboru za Ustav raspravljalo se o izmjenama Zakona o referendumu. Najvažnije izmjene odnose se na prikupljanje potpisa.

Oni bi se skupljali u uredima državne ili lokalne uprave te putem online servisa e-građanin, a rok za prikupljanje produžio bi se na trideset dana. Ministar uprave Arsen Bauk...

"U osnovi ukoliko bi se produžio rok značajno nego sada, dakle tih 15 dana, vjerujem da bi svaki građanin koji želi podržati inicijativu imao mogućnost da u jednom trenutku u 30, 60 ili 90 dana ode do nadležnog državnog tijela i da svoju potporu referendumu. Jer bi to trajalo kraće nego što sada traje od trenutka donošenja odluke dok Sabor ne raspiše referendum. To je negdje 5-6 mjeseci", rekao je ministar Bauk.

Protiv ovakvog načina izjasnio se predstavnik GONG-a Dragan Zelić. Smatra da se odlaskom u državne urede ugrožava privatnost građana, pogotovo kod lokalnih referenduma.

„Zamislite da želite referendum protiv gradonačelnika, a onda idete kod njega u ured potpisivati", naveo je Zelić. Nije zadovoljan ni online potpisivanjem.

"To dosad kod nas nije testirano i malo sam skeptičan prema takvim rješenjima, ali isto tako vam treba vremena da otvorite taj svoj račun u Fini ja mislim da se to otvara. Puno više vam treba da otvorite račun nego da date svoj potpis negdje na trgu dok šetate vikendom", kaže Zelić.

Ne slaže se ni s rokom trajanja odluke donesene referendumom koji je prema prijedlogu dvije godine, on smatra da bi trebao trajati najmanje četiri koliko traje mandat jedne Vlade.

Većina se pak složila da bi trebalo točno definirati koliko je potpisa potrebno za raspisivanje referenduma, ali i da bi točno trebalo odrediti gdje se smiju, a gdje ne smiju skupljati, kako inicijative ne bi ovisile o samovolji lokalne samouprave. Krešimir Sever iz Nezavisnih sindikata:

"Ako je referendum neposredna volja građana o različitim društveno važnim pitanjima onda s jedne strane ustavno otvara prostor građanima da to mogu činiti, a na drugoj strani im se onda zakonom i ustavom ta njihova mogućnost bitno ograničava i time bitno ograničava njihovo pravo na izravno demokratsko utjecanje na volju ili ponašanje u vlasti ili bilo koga drugoga", rekao je Sever.

HDZ-ov Vladimir Šeks upozorio je da bi Ustavni sud trebao donijeti odluku o referendumskim pitanjima kada se skupi određen broj potpisa kako bi se izbjegli dosadašnji slučajevi kada bi se skupili svi potpisi, a onda Ustavni sud zabranio referendum.

Također je napomenuo da bi se trebalo definirati i da li u kvotu potpisa ulaze i građani koji ne žive u Hrvatskoj. Upozorio je i da bi se u izmjenama Ustava koje se dogovaraju više od godinu dana trebalo odrediti o čemu se sve ne smije provoditi referendum.

"Mislim da bi bilo nužno da se nađe neki politički dogovor i konsenzus i da se konačno krene s jednim cjelovitim korektnim uređivanjem instituta državnog, pa i lokalnog referenduma", rekao je Šeks.

Peđa Grbin poručio je da mu je žao što Šeks više nije u poziciji u stranci za vođenje pregovora jer bi se sigurno dogovorili na dobrobit građana.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.