Događaji

Priopćenje

Otočni sabor za skidanje financijskih i dobnih cenzusa u malom ribolovu

Otočni sabor za skidanje financijskih i dobnih cenzusa u malom ribolovu

Otočni sabor traži da se donošenjem izmjena Zakona o morskom ribarstvu, te u Pravilniku o kriterijima za obavljanje malog obalnog ribolova, skinu financijski i dobni cenzusi za korisnike malog ribolova

08. studenog 2014. godine, u Hvaru, održana je sjednica Vijeća Otočnog sabora.

Na sjednici se raspravljalo o provedbi Pravilnika o uvjetima i načinima ostvarivanja prava na povlašteni prijevoz na linijama u javnom pomorskom prijevozu, prijedlogu promjena Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom pomorskom prijevozu, prijedlogu izmjene Zakona o morskom ribarstvu i Pravilnika o kriterijima za obavljanje malog obalnog ribolova.

Doneseni su sljedeći zaključci:

Otočni sabor - udruga za razvitak hrvatskih otoka je protiv moguće diskriminacije i ograničavanja putovanja po povlaštenoj cijeni putnih karata za otočane temeljem primjene Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na povlašteni prijevoz na linijama u javnom pomorskom prijevozu.

Pravilnik o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na povlašteni prijevoz na linijama u javnom pomorskom prijevozu u suprotnosti je s Ustavom Republike Hrvatske, čl. 10 Zakona o otocima i čl. 47 Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu. Otočni sabor traži hitan sastanak s resornim ministrom i ako ne dođe do kvalitetnog riješenja, Otočni sabor će inicirati ocjenu ustavnosti navedenog Pravilnika.

 U Zakonu o prijevozu u linijskom i povremenom pomorskom prijevozu u djelu koji govori o vrstama linija Otočni sabor traži da se otklone ograničenja koja proizlaze iz vrsta linija koja limitiraju broj linija na određenoj destinaciji.

Otočni sabor traži da se donošenjem izmjena Zakona o morskom ribarstvu, te u Pravilniku o kriterijima za obavljanje malog obalnog ribolova, skinu financijski i dobni cenzusi za korisnike malog ribolova.

Vijeće Otočnog sabora predložit će Skupšini Otočnog sabora donošenje odluke da se Otočni sabor udruži u međunarodnu asocijaciju ESIN. ESIN je jedna od krovnih europskih mreža za zagovaranje problematike malih/geografski izoliranih otoka osnovana 2001. godine kao mreža nacionalnih otočnih organizacija s ciljem da podigne svijest o izazovima razvoja s kojima se suočavaju mali europski naseljeni otoci. Danas ESIN (Federacija malih europskih otoka) čini 9 europskih zemalja : Danska, Finska, Francuska, Irska, Škotska, Švedska, Estonija, Italija i Grčka.Mogućnost međuotočne suradnje na europskoj razini na temama održivog razvoja otoka i poboljšanja životnih uvjeta, uključujući zapošljivost i pridruženu socijalnu inkluziju, stanovnika malih otoka.

Donesene su i druge odluke vezane za aktivnosti Otočnog sabora i njenih podružnica, kako bi se uzduž svi hrvatskih otoka i priobalja pokrenule aktivnosti vezane za održivi razvoj otoka, priopćio je Predsjednik Otočnog sabora, Denis Barić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.