Događaji

Povijesni projekt Mladih Krijesnice - Malo svjetlo nade

Povijesni projekt Mladih Krijesnice - Malo svjetlo nade

"U jednoj tami svjetlo gori, želja za životom - to su Krijesnice." Zoran Mitrović

Krijesnica - udruga za pomoć djeci i obiteljima suočenim s malignim bolestima, predstavila je 17. studenog jedinstveni projekt Malo svjetlo nade u kojem sami mladi liječeni od maligne bolesti - Mladi Krijesnice, doprinose izgradnji snažnije sredine za podršku djetetu liječenom od maligne bolesti.

Projektom su se povećale kompetencije sve djece u školi za suočavanje s teškim okolnostima i događajima te pridonijelo stvaranju uvjeta za optimalan nastavak razvoja djeteta ili mlade osobe tijekom liječenja, kao i za pružanje podrške pri vraćanju u školu.

Kroz projekt Malo svjetlo nade, Mladi Krijesnice obišli su 15 obrazovnih ustanova i uputili 442 učenika i 56 stručnih suradnika, kako biti podrška oboljelom kolegi/prijatelju za vrijeme liječenja te djetetu liječenom od maligne bolesti pri povratku u školu. Gostovanjem u razredu doprinijeli su i smanjenju neznanja o malignim bolestima i suzbijanju predrasuda kao što su da je maligna bolest zarazna i/ili da su roditelji i/ili djeca nešto pogrešno uradili što je izazvalo malignu bolest.

Mladi Krijesnice, okupljaju se u Krijesnici kako bi djeci i mladima suočenima s malignom bolesti olakšali period liječenja i period nakon njega kroz kontinuirano educiranje okoline, ali i šire javnosti o malignim bolestima, povezujući se nacionalno, regionalno i međunarodno. Njihov je moto: Olakšati, osvijestiti i povezati!

Malo svjetlo nade, prvi je projekt na području Republike Hrvatske, gdje sami mladi liječeni od maligne bolesti pripremaju matičnu sredinu na povratak djeteta nakon liječenja. Njihov entuzijazam, iskustvo i snaga koju sa srcem koriste, utkana je i u letak za učenike te brošuru za stručne suradnike.

Predstavljanje je okupilo djecu i mlade liječene od maligne bolesti, njihove roditelje, osobe pomagačkih profesije, predstavnike Gradskog ureda za obrazovanje kulturu i šport te predstavnike Ministarstva socijalne politike i mladih. „Sviđalo mi se što mi je jedna prijateljica svaki dan pisala pismo o tome što se događalo u školi, pa sam tako na neki način ostala u kontaktu s prijateljima.", riječi su jedne od izvoditeljice projekta utkane u preporuke vršnjacima.

Projekt se provodio uz financijsku podršku Ministarstva socijalne politike i mladih.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.