Događaji

Izrael se nada da Hrvatska neće priznati Palestinu

Izrael se nada da Hrvatska neće priznati Palestinu

Izrael se nada da Hrvatska neće priznati palestinsku državu prije nego li se to pitanje riješi bilateralnim pregovorima Izraelaca i Palestinaca, a ako se to dogodi Izrael će odlučiti o mogućim posljedicama, poručila je u ponedjeljak izraelska veleposlanica u Hrvatskoj Zina Kalay Kleitman.

 

"Prije svega, Izrael se nada da Hrvatska neće priznati nepostojeću palestinsku državu dok se to pitanje ne riješi bilateralnim pregovorima Izraelaca i Palestinaca. Službeno hrvatsko stajalište dosad je bilo da će Hrvatska, kao neovisna država, o tom pitanju odlučivati autonomno. Nadamo se da će Hrvatska tako važnu odluku donijeti uzimajući u obzir bilateralne odnose s Izraelom", rečeno je Hini iz izraelskog veleposlanstva u Zagrebu.

Veleposlanica također naglašava da je Hrvatska članica Europske unije, koja nije postigla konsenzus o tom pitanju koje može zakomplicirati i naštetiti odnosima s Izraelom.

Palestinu je nedavno priznala Švedska, kao prva članica EU-a koja je to učinila. "Treba znati da je švedska vlada, a ne parlament, objavila priznanje nepostojeće palestinske države, pokušavajući joj na silu dati legitimitet. Zato je švedskom veleposlaniku u Izraelu uručen prosvjed, a Izrael je povukao svog veleposlanika iz Švedske na konzultacije", navodi Kalay Kleitman.

Moguće posljedice

Izrael će o mogućim posljedicama priznanja Palestine, "ako takvu odluku donese EU ili neka od zemalja, odlučiti sukladno razvoju događaja", poručuje izraelska veleposlanica.

Ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić je na tiskovnoj konferenciji u Zagrebu 19. studenoga naglasila da države članice EU-a imaju različita stajališta o priznanju Palestine i da se o tome razgovara na sastancima Europskog vijeća.

Naglasila je da na Hrvatsku nitko nije provodio pritisak oko priznanja Palestine. "Što se tiče pritiska, nitko nije provodio pritisak ni u jednom ni u drugom pravcu. To je naša autonomna odluka u potpunosti", rekla je ministrica Pusić.

Europski zastupnici u Strasbourgu odgodili su krajem studenoga glasovanje o rezoluciji o priznavanju Palestine za sljedeću sjednicu u prosincu. Na zahtjev Europske pučke stranke (EPP) zastupnici su tijesnom većinom glasovali za odgodu. I pristaše i protivnici priznanja Palestine slažu se da je potrebno postići široki konsenzus oko sadržaja rezolucije. Palestinsko pitanje izbilo je u prvi plan nakon što je Švedska, kao prva članica EU-a, priznala palestinsku državu. Nedavno su španjolski i francuski parlamenti usvojili rezolucije u prilog priznanju Palestine.

Korektni odnosi

Zina Kalay Kleitman kaže da su odnosi Izraela i Hrvatske općenito korektni, a dodaje kako postoji potencijal za bolje gospodarske odnose i to se nastoji iskoristiti.

Jedno od važnijih pitanja u odnosima Izraela i Hrvatske jest i povrat konfiscirane i nacionalizirane imovine židovske zajednice.

Svjetska židovska organizacija za restituciju (WJRO) prošli je tjedan pozdravila odluku hrvatske vlade da židovskoj zajednici dodijeli zgradu u Dežmanovoj 6 u Zagrebu, što je zamjena za zgradu u Amruševoj 8, koja je izgrađena 1927. godine i bila je u vlasništvu židovske općine dok je prvo nije konfiscirao ustaški, a potom nacionalizirao komunistički režim.

"To je bio dugo očekivani, ali važan prvi korak u raščišćavanju nasljeđa holokausta u Hrvatskoj, kao i u nastavku revitalizacije židovske zajednice u demokratskoj Hrvatskoj", rekao je Daniel Mariaschin, glavni pregovarač WJRO-a i izvršni potpredsjednik organizacije B'nai B'rith.

Izaslanstvo WJRO-a upravo u ponedjeljak i utorak boravi u Zagrebu na novom krugu pregovora s hrvatskom vladom o povratu židovske imovine.

"WJRO je ustanovljen i radi kao neovisna međunarodna organizacija s ciljem povrata nasilno oduzete općinske i privatne židovske imovine u nacističkim progonima u Drugom svjetskom ratu. Izrael podržava WJRO, a Hrvatska je jedna od država s kojom ta organizacija radi. Nadamo se da će sastanci WJRO-a s hrvatskim vlastima uroditi plodom", kazala je Zina Kalay Kleitman.

Po WJRO-u, židovska zajednica u Hrvatskoj podnijela je 135 zajedničkih zahtjeva za povrat imovine, prema zakonu o odšteti iz 1996., ali je samo 15 takvih zahtjeva realizirano.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.