Otpad nakon japanskog cunamija još uvijek stiže na američku obalu
Četiri godine nakon japanskog cunamija otpad, od hladnjaka do sportske opreme, i dalje pristiže na američku obalu i stručnjaci smatraju da će nastaviti dolaziti najmanje iduće tri godine.
U Tihom oceanu pluta još oko milijun tona smeća četiri godine nakon najsnažnijeg ikad zabilježenog potresa u Japanu kojeg je slijedio razorni cunami koji je odnio gotovo 20 tisuća ljudskih života te oštetio nuklearku Fukushimu.
Američki i japanski stručnjaci prate kretanje otpada. Procjenjuje se da je cunami u ocean povukao oko pet milijuna tona otpada od vozila preko građevinskog materijala do dokova a oko 70 posto odmah je potonulo na dno oceana.
Smeće koje je bilo dovoljno 'lagano' da ga povuku morske struje završava na američkoj obali od Kalifornije do Aljaske. Dio još pluta oceanom zbog toga što nije bilo dovoljno snažnih oluja koje bi ga potjerale prema obali.
Vezane vijesti
-
Japan je obilježio u nedjelju 72. godišnjicu američkog nuklearnog napada na zapadni grad Hirošimu i na komemoraciji su nazočili premijer Shinzo Abe i preživjeli.
-
-
-
Izdvojeno
-
Na predstavljanju knjige sudjelovala je i prof. dr. sc. Zrinka Stričević-Kovačević, ugledna hrvatska slovakistica s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
-
Film Dražen, koji donosi intimnu priču o životu legendarnog hrvatskog košarkaša Dražena Petrovića, u prva dva tjedna u kinima pogledalo 50.149 gledatelja diljem Hrvatske.
-
Neurokirurg Vili Beroš dugogodišnji je član HDZ-a, dva puta je imenovan za ministra zdravstva, na početku pandemije koronavirusa bio je vrlo popularan, proglašen je superjunakom, no poslije se našao na meti otpora epidemiološkim mjerama da bi danas bio uhićen zbog korupcije.
-
Advent u Zadru tradicionalno započinje na Dan grada Zadra i blagdan sv. Krševana, 24. studenoga.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.