Događaji

Najava:

Protupožarna eskadrila domaćin Međunarodne konferencije o gašenju požara iz zraka

Protupožarna eskadrila domaćin Međunarodne konferencije o gašenju požara iz zraka

Eminentni svjetski stručnjaci iz područja gašenja požara iz zraka okupit će se u travnju u Zadru na Međunarodnoj konferenciji koja će biti izvrsna prigoda da se vide najnovija tehnička dostignuća u gašenju požara, ali i razmotre mogućnosti dijeljenja resursa protupožarnog zrakoplovstva i unaprijedi njihova interoperabilnost, javlja portal Hrvatski vojnik

Hrvatska je po uvježbanosti i iskustvu u tom području u samom svjetskom vrhu i konferencija će biti prigoda za predstavljanje posebnosti djelovanja našeg protupožarnog sustava, promociju cjelokupnog hrz-a i pzo-a, a s obzirom na naše mogućnosti i znanja, možda i mnogo više...

"Hrvatska je jedina zemlja u Europi koja ujedinjuje tri karakteristike koje su bitne prilikom izgradnje složenog protupožarnog sustava: turistička smo zemlja, imamo sve tipove letjelica za gašenje požara i iskustva u gašenju požara iz zraka na minsko- i minsko-eksplozivno sumnjivim područjima. U izradi najboljeg modela možemo sudjelovati sa spletom tih naših posebnosti s kojima se mnogi uopće ne susreću. Imamo znanja i iskustva iz svih triju područja i možemo ih izvesti u druge zemlje. Jedna je od mogućnosti školovanje pilota iz drugih zemalja u Protupožarnoj eskadrili ili upućivanje naših nastavnika letenja da u drugim zemljama školuju pilote. Mogućnosti su velike, a konferencija će biti jedna od dobrih prilika za njihovo predstavljanje," istaknuo je bojnik Turković.

U Zadru će se od 28. do 30. travnja po prvi put održati Međunarodna konferencija o gašenju požara iz zraka koja će okupiti neke od najeminentnijih svjetskih stručnjaka iz tog područja, predstavnike međunarodnih organizacija koje se s različitih aspekata bave protupožarnim aktivnostima te proizvođače opreme, zrakoplova i tehnike koja se koristi u gašenju požara

Kako se protupožarne snage na globalnoj razini susreću s novim izazovima i pred njih se postavljaju novi zahtjevi, bit će to izvrsna prigoda da se vide najnovija tehnička dostignuća u gašenju požara, razmijene iskustva, razmatraju mogućnosti dijeljenja resursa protupožarnog zrakoplovstva i unapređenja njihove interoperabilnosti te raspravi o novostima iz područja međunarodne suradnje u protupožarnoj zaštiti.

Organizator konferencije je tvrtka Tangent Link iz Velike Britanije, a u ime zemlje domaćina nositelj organizacije je Ministarstvo obrane i Državna uprava za zaštitu i spašavanje. Čelnik Organizacijskog odbora u ime MORH-a je zapovjednik Protupožarne eskadrile 93. zb "Zemunik" bojnik Davor Turković čija su iskustva iz tog područja poznata u svjetskim razmjerima

Prema njegovim riječima, najvažnije je što će konferencija biti platforma na kojoj će se predstaviti znanje. Napominje kako u aktivnostima gašenja požara imamo itekako veliko iskustvo i znanje. Sustav se gradio godinama i na najbolji je način prilagođen našim specifičnostima. Imamo veliku protupožarnu zračnu flotu. Osim Canadaira i Air Tractora, u gašenju požara sudjeluju i helikopteri. Dodaje kako se ni za jedan sustav gašenja požara ne može reći da je najbolji jer ga svaka zemlja razvija u skladu sa svojim potrebama i mogućnostima. "No, ako govorimo o pojedinačnim sposobnostima, možemo reći da smo po razini uvježbanosti, iskustvu i znanju u samom svjetskom vrhu," kaže bojnik Turković.

"Već se godinama," ističe bojnik Davor Turković, "pokušava naći najprihvatljivije rješenje budućeg razvoja protupožarnog sustava, udruživanjem i razmjenom resursa, a naša je namjera da ga upravo na ovoj konferenciji pronađemo. Trenutačno postoje dvije vizije razvoja sustava. Jedna je stan-dardiziranje postojećeg stanja, a druga je mogućnost ustrojavanja združenih europskih protupožarnih snaga kojima bi se upravljalo iz jednog središta. Prvi bi korak bilo organiziranje rotirajućeg dežurstva zemalja članica EU-a u kojem bi svaka zemlja određeno vrijeme davala svoje resurse."

Konferencija će imati četiri dijela. Prvi je seminarski u sklopu kojeg će se održati više od 20 stručnih predavanja. Neke od tema predavanja bit će gašenje požara u obalnim regijama, izazovi gašenja požara u područjima sa zaostalim minsko--eksplozivnim sredstvima, gašenje požara helikopterima, menadžment gašenja požara i druge. Usporedno s tim, održavat će se izložbeni odnosno sajamski dio konferencije u Športskom centru Višnjik gdje će se izložiti najnovija tehnika, oprema i sredstva koja se koriste u gašenju požara. U 93. zb organizirat će se taktičko-tehnički zbor letjelica HRZ-a: Canadaira, Air Tractora, helikoptera Mi8 i Bellova te aviona Pilatusa, a provest će se i vježba u kojoj će HRZ i DUZS prikazati sposobnosti po elementima gašenja požara: dovoženje vatrogasaca helikopterom i njihovo desantiranje na požarište, bacanje vode i evakuacija vatrogasaca helikopterom. Drugim riječima, presjek sposobnosti HRZ-a u potpori zadaće gašenja požara.

MOGUĆNOST USTROJAVANJA ZDRUŽENIH EUROPSKIH PROTUPOŽARNIH SNAGA

Bojnik Turković kao jednu od posebno važnih aktivnosti na konferenciji ističe radionicu na kojoj će se razmatrati mogućnosti dijeljenja resursa protupožarnog zrakoplovstva na međunarodnoj razini, novosti u području međunarodne suradnje u protupožarnoj zaštiti te uspostava međunarodnog mehanizma za spremnost za borbu s požarima na otvorenom. Sve se češće susrećemo s tim da pojedine zemlje traže pomoć drugih zemalja u gašenju požara. "Danas," ističe bojnik Turković,

"gotovo da nema niti jednog operatera koji nije gasio požar u nekoj drugoj zemlji." Na globalnoj razini postoji težnja da se takav oblik pružanja pomoći među zemljama učini što efikasnijim uz što manje troškove. Već se godinama, napominje naš sugovornik, pokušava naći najprihvatljivije rješenje budućeg razvoja protupožarnog sustava, udruživanjem i razmjenom resursa, a naša je namjera da ga upravo na ovoj konferenciji pronađemo. Trenutačno, prema njegovim riječima, postoje dvije vizije razvoja sustava. Jedna je standardiziranje postojećeg stanja, a druga je mogućnost ustrojavanja združenih europskih protupožarnih snaga kojima bi se upravljalo iz jednog središta. Prvi bi korak bilo organiziranje rotirajućeg dežurstva zemalja članica EU-a u kojem bi svaka zemlja određeno vrijeme davala svoje resurse.

Na konferenciji se očekuje više od 250 sudionika iz cijelog svijeta. Sudjelovat će predstavnici zemalja članica Inicijative za spremnost i prevenciju u katastrofama (Disaster Preparedness and Prevention Initiative - DPPI), čija je članica i Hrvatska: Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Makedonije, Grčke, Moldove, Rumunjske, Srbije, Crne Gore, Slovenije i Turske. Očekuju se, među ostalim, sudionici iz Njemačke, Belgije, Italije, Španjolske, SAD-a, Libanona, Portugala, Čilea, Izraela, Azerbajdžana, Rusije-, predstavnici međunarodnih organizacija (Odjel za humanitarnu pomoć i civilnu zaštitu Europske komisije (ECHO), Svjetska središnjica za praćenje požara, Međunarodna radna grupa protupožarnog zrakoplovstva, UN-ov ured za koordinaciju humanitarnih operacija, Euroatlantska središnjica za koordinaciju odgovora na katastrofe i dr.).

Osnovni je preduvjet za bilo koju od spomenutih mogućnosti razvoj interoperabilnosti, odnosno uvođenje zajedničkog standarda rada svih koji pružaju pomoć. Snage koje sudjeluju u gašenju požara tako će imati jednak učinak kao kad rade u svojoj zemlji. S tim je povezana i uspostava banke znanja s relevantnim podacima o, npr., nacionalnom zakonodavstvu sudionica vezano za zračno protupožarno djelovanje, kontaminiranost minama pojedine zemlje, specifične karakteristike i protupožarni sustav svake zemlje i slično. Hrvatska ima veliko iskustvo u gašenju požara u zemlji, ali i u pomoći drugim zemljama. Na temelju tog iskustva bojnik Turković napominje kako model mora biti samoodrživ te se mora voditi računa o specifičnosti svake zemlje posebno. Objašnjava da u Europi postoje zemlje koje nemaju dobru infrastrukturu, one koje imaju izvrsno razvijene vojne i civilne zračne snage, ali ne i protupožarne snage, zemlje koje su toliko blizu da im pomoć možete praktično pružati sa svojeg terena.

GLOBALNA JE TENDENCIJA UJEDINJAVANJE SNAGA RADI SMANJENJA TROŠKOVA

"Pružanje pomoći mora biti brzo i svi podaci o svim potencijalnim zemljama tražiteljicama pomoći moraju se znati prije samog zahtjeva za pružanje pomoći. Na jednom mjestu moraju se objediniti i podaci o tome kakvu pomoć pojedina zemlja može pružiti. Treba napraviti standardni operativni postupak zajedničkih aktivnosti kako bi letjelice iz više zemalja, kad se nađu na jednom prostoru, radile kao da su iz jednog sustava," napominje bojnik Turković te dodaje kako je sve to potrebno radi što veće učinkovitosti i manjeg financijskog troška. Udruživanje i dijeljenje resursa načelo je koje se primjenjuje ili se nastoji primijeniti na brojnim područjima, a pružanje pomoći u gašenju požara iz zraka, odnosno pružanje pomoći civilnom stanovništvu, jedno je od njih. Globalna je tendencija ujedinjavanje snaga radi smanjenja troškova.

Požari se, napominje bojnik Turković, javljaju i u zemljama u kojima dosad nisu, kao primjerice na sjeveru Europe, tako da ima zemalja koje nisu imale potrebu za izgrađivanjem operative gašenja požara. "Upravo zato na tom području ima mnogo posla, a na konferenciji će se prvi put o tome raspravljati na tako širokoj osnovi. Zajedničkim radom i na temelju dosadašnjih iskustava može se izgraditi učinkovit sustav. Potvrda je i naš sustav gašenja požara koji smo izgrađivali iz godine u godinu te ga uspjeli na najbolji način prilagoditi svojim specifičnostima, vodeći se postulatom ugasiti što više uz što manji utrošak sredstava, čuvajući pritom ljude i tehniku", rekao je bojnik Turković.

Ističe da je Hrvatska jedina zemlja u Europi koja ujedinjuje tri karakteristike koje su bitne prilikom izgradnje složenog protupožarnog sustava: turistička smo zemlja, imamo sve tipove letjelica za gašenje požara i iskustva u gašenju požara iz zraka na minsko- i minsko-eksplozivno sumnjivim područjima. "U izradi najboljeg modela možemo sudjelovati sa spletom tih naših posebnosti s kojima se mnogi uopće ne susreću. Imamo znanja i iskustva iz svih triju područja i možemo ih izvesti u druge zemlje. Jedna je od mogućnosti školovanje pilota iz drugih zemalja u Protupožarnoj eskadrili ili upućivanje naših nastavnika letenja da u drugim zemljama školuju pilote. Mogućnosti su velike, a konferencija će biti jedna od dobrih prilika za njihovo predstavljanje, ali i za promociju cjelokupnog HRZ-a i PZO-a, kao i Zadra i Hrvatske u cjelini."


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.