Revolucionarno otkriće
Revolucija u borbi protiv raka: Uspjeli smo! Virus herpesa napada stanice tumora, tijelo ih uništava
Čovječanstvo je došlo na korak do otkrića lijeka za rak! Naime, prema pisanju The Independenta, znanstvenici su došli do nevjerojatne spoznaje prilikom istraživanja učinkovitih načina borbe s rakom. Genetski modificiranim virusom uspješno su napadnute isključivo stanice tumora, prenosi Jutarnji.hr
Specijalisti u bolnici NHS Royal Marsden te Institutu za istraživanje tumora priopćili su kako je kod pacijenata s rakom kože, koji su tretirani modificiranim virusom herpesa, smanjena količina tumorskih stanica. Ovo je prvi put da je postoje dokazi uspješnog liječenja protiv raka.
Pacijenti s dijagnozom tumora u fazi kada se više ne može operirati su nakon virusne terapije, poznatije kao T-VEC, živjeli i do 20 mjeseci duže od bolesnika koji nisu sudjelovali u ovom obliku liječenja.
Iako su kod drugih pacijenata, u ranijim stupnjevima bolesti, rezultati bili skromniji od prve grupe, istraživači naglašavaju kako je ovo otkriće velik korak prema naprijed u borbi protiv raka.
Nova je metoda liječenja raka nazvana virusna imunoterapija. Genetski modificiran virus unosi se u tijelo i može se vezati isključivo za stanice raka. Prilikom spajanja za stanicu tumora, virus je uništava iznutra. Multipliciranje virusa aktivira imunološki sustav tijela koji potom kreće u borbu protiv zaraženih stanica, to jest stanica raka.
Slične su metode imunoterapije već razvijene u uspješne lijekove, a istraživači se nadaju da će nova tehnika u kombinaciji s već poznatim preparatima biti rješenje za rak.
Američka je farmaceutska kompanija Amgen preuzela nalaze istraživanja, a isti su poslani i drugim vodećim svjetskim laboratorijima u nadi daljnjeg razvoja lijeka.
- Donedavno smo na viruse gledali kao na neprijatelje protiv kojih se trebamo boriti. Sada je konačno otkrivena njihova prava svrha, a to je borba protiv stanica raka. Konačno smo uspjeli - kazao je voditelj Instituta za istraživanja bolesti raka u Londonu profesor Paul Workman.
Istraživanje, objavljeno u časopisu Medicinske onkologije, obuhvaćalo je 436 pacijenata s dijagnozom raka kože u završnoj fazi. Više od 16% njih počelo je pokazivati znakove oporavka već nakon šest mjeseci od kretanja s terapijom. Postoje primjeri u kojima su se reakcije na liječenje javile i tri godine nakon tretiranja.
Znanstvenici vjeruju kako bi mogli modificirati virus herpesa da se veže i na stanice zaražene drugim oblicima raka, posebice tumora glave, vrata, mjehura i jetre. Očekuje se kako će ovaj način terapije ući u korištenje kroz desetak godina.
Vezane vijesti
-
-
Britanski znanstvenici planiraju iskoristiti virus ziku kako bi uništili tumorske stanice na mozgu u sklopu eksperimenta za koji kažu da bi mogao rezultirati novim načinima borbe protiv ovog agresivnog tipa tumora.
-
Zaraza reovirusom možda je uzrok što imunosni sustav reagira na gluten kao da je opasan patogen, a ne bezopasna bjelančevinasta tvar, stoji u izvješću međunarodne znanstvene ekipe objavljenom u časopisu Science
-
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.