Domovi zdravlja preuzimaju izvanbolničko liječenje
Timovi za liječenje ovisnika protiv zakonskih izmjena; Varga kaže "ništa neće lomiti preko koljena"
Tridesetak stručnjaka s područja liječenja ovisnosti usprotivilo se u četvrtak prijedlogu
U sklopu javne rasprave o prijedlogu izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti, tridesetak stručnjaka s područja liječenja ovisnosti usprotivilo se u četvrtak prijedlogu podjele timova za liječenje ovisnika na lokalnoj razini između domova zdravlja i županijskih zavoda za javno zdravstvo, na što je ministar zdravlja Siniša Varga poručio da će proces prilagodbe trajati više godina, te da se ništa neće "lomiti preko koljena".
Po predloženim zakonskim izmjenama, značajno se mijenja dosadašnji sustav liječenja ovisnika o drogama. Domovi zdravlja preuzimaju izvanbolničko liječenje mentalnih bolesti i poremećaja, uključujući i bolesti ovisnosti, a iz dosadašnjih timova koji su u zavodima za javno zdravstvo skrbili o ovisnicima, u domove zdravlja prelaze psihijatri i medicinske sestre, dok socijalni radnici, psiholozi, te specijalisti školske medicine i epidemiologije ostaju u zavodima za javno zdravstvo.
Dosadašnji multidisciplinarni model bio je stabilan i prepoznat kao jedan od najboljih u svijetu, a u njemu se trenutno liječi oko 8500 ovisnika. Visoku kvalitetu liječenja ovisnika moguće je osigurati jedino uz očuvanje multidisciplinarnog pristupa, bez obzira hoće li liječenje biti organizirano pri domovima zdravlja ili zavodima za javno zdravstvo, istaknuli su članovi stručne zajednice.
Skupu je prisustvovao i ministar zdravlja Siniša Varga koji je zakonske izmjene obrazložio nastojanjem da se zavodi za javno zdravstvo ubuduće bave isključivo preventivnom medicinom, a domovi zdravlja liječenjem.
Time će se, istaknuo je, poboljšati skrb o ovisnicima i sustav učiniti boljim, pa više neće biti moguće da ovisnika "usput liječe specijalisti epidemiologije ili školske medicine".
"Liječenjem će se baviti timovi specijalizirani za liječenje ovisnosti, u kojima će od sada u pravilu biti psihijatar", istaknuo je ministar. Odbacio je bojazan da će doći do urušavanja sustava jer se "ništa neće lomiti preko koljena, a proces prilagodbe trajat će između tri i pet godina".
Dopredsjednik Hrvatskog društva za alkoholizam i druge ovisnosti Hrvatskog liječničkog zbora Zoran Zoričić istaknuo je važnost da se u liječenju ovisnika, uz psihijatre, osigura dovoljan broj drugih educiranih stručnjaka - psihologa, socijalnih radnika i posebno educiranih medicinskih sestara.
Skup je u povodu najave zakonskih izmjena organiziralo Hrvatsko društvo za alkoholizam i druge ovisnosti Hrvatskog liječničkog zbora.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.