Događaji

Poštivanje mjera

WWF i Zaklada Princa Alberta za očuvanje mediteranske plavoperajne tune

WWF i Zaklada Princa Alberta za očuvanje mediteranske plavoperajne tune

U povodu otvaranja sezone lova na tune na istočnom Atlantiku i u Mediteranu, svjetska organizacija za zaštitu prirode World Wide Fund for Nature (WWF) i Zaklada Princa Alberta II. od Monaka pozvali su ribarsku industriju koja se bavi tunolovom da izbjegne ponavljanje pogrešaka koje su dovele populaciju tune do ruba nestajanja.

Obje organizacije pozivaju ribare i trgovce da strogo poštuju trenutne mjere upravljanja, te da se uključe u certificiranje tune, priopćio je u četvrtak WWF.

Koordinatorica projekta za plavoperajnu tunu WWF-ovog Mediteranskog programa Gemma Quilez-Badia u priopćenju kaže da iako su od 2013. prvi znaci oporavka zaliha tune ohrabrujući, ne treba zaboraviti da prošlogodišnja odluka o povećanju kvote za ribolov nije bila utemeljena na punoj procjeni zaliha. "Nova procjena napravit će se 2016. i tek tada moći ćemo dati preporuku na temelju konkretnijih znanstvenih rezultata", navela je.

WWF u priopćenju navodi i da su na posljednjem sastanku ICCAT-a (Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna) u studenom 2014., zemlje koje se bave tunolovom odlučile povećati ribolovnu kvotu za čak 20 posto godišnje, s 13 500 tona u 2014. na 16 142 tona u 2015., te na 19 296 tona u 2016.

WWF i Zaklada Princa Alberta II od Monaka zabrinuti su zbog takvog naglog povećanja ribolovne kvote te ističu kako još uvijek postoje mnoge rupe u ribarstvu po pitanju sustava sljedivosti, posebno vezano za tov na farmama plavoperajne tune.

U priopćenju se kaže kako su se, zahvaljujući naporima Zaklade Princa Alberta II od Monaka, od 2009. restorani u Monaku obvezali doprinijeti zaštiti plavoperajne tune i postali su uzor mnogima, prestajući posluživati tu vrstu tune.

Znanstveni direktor Zaklade Princa Alberta II od Monaka Philippe Mondielli u priopćenju kaže kako ih potiču da nastave tu dobru praksu, nudeći njihovim potrošačima proizvode koji potječu iz održivog ribarstva. "Što se tiče plavoperajne tune, naša preporuka je pričekati da tuna bude certificirana, s obzirom da je samo certifikat dokaz njene održivosti. Zaklada Princa Alberta II od Monaka i WWF ulažu velike napore kako bi potaknuli certificiranje, pa tako i bolju zaštitu plavoperajne tune", dodao je Mondielli. Jedini način na koji se može znati i provjeriti dolazi li tuna iz održivog ribarstva je kroz certifikaciju, kao što je Marine Stewardship Council certifikat (MSC).

WWF i Zaklada Princa Alberta II od Monaka nadaju se kako će sve više ribara biti spremno u bliskoj budućnosti uključiti se u proces certificiranja, te potaknuti trgovce da i oni učine isto.

"Budućnost tune sada uvelike ovisi o predanosti ribara, trgovaca i potrošača kako bi se osigurao dugoročni i potpuni oporavak tune. WWF i Zaklada Princa Alberta II od Monaka ohrabruju sve zainteresirane strane koje se bave plavoperajnom tunom da nastave svoje napore, te preporučuju kuharima i potrošačima da preferiraju hranu koja dolazi iz održivog ribarstva", zaključila je Gemma Quilez-Badia.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.