Događaji

Incidentna situacija

Mađarska završava zid "protiv" izbjeglica, u Njemačkoj zapaljen prihvatni centar

 Mađarska završava zid

Dok se Srbija sprema za novi veliki val izbjeglica, u Mađarsku je noćas i jutros uspjelo ući njih oko dvije tisuće.

 

Mađari najavljuju kako će zid koji grade završiti do kraja tjedna, a u Njemačkoj novi incidenti - zapaljen je jedan od prihvatnih centara pripremljenih za migrante. Hrvatska je spremna za prihvat, a premijer Milanović kaže kako je pričati o strategijama u ovom trenutku komično...

Nakon vikenda u kojem je u Srbiju ušlo više od 7000 izbjeglica, jučerašnji dan i noć prošli su nešto mirnije. Tisuću i pol migranata noćas je došlo iz Makedonije u kamp Preševo, nakon čega su nastavili put prema Beogradu, a ondje se uglavnom ukrcavaju u autobuse koji ih voze prema Kanjiži i granici s Mađarskom.

U Srbiji migranti imaju hrane, vode i zdravstvenu pomoć, a vlada je odlučila kako ih prevoziti mogu samo autobusi UNHCRa. Svi ostali koji to učine bez dozvola bit će krivično gonjeni. Samo sinoć su u Kanjižu stigla 62 autobusa, a nikakvih problema nema, kaže jedan od vozača.

"Ne razumijemo se mnogo, ali uz pomoć par riječi, pokreta, treba li im pauza i slično...U suštini, bili su mirni", rekao je vozač.

Većina migranata će pokušati doći do Mađarske, u koju je noćas i jutros uspjelo ući oko 2000 osoba. Moglo bi se reći "u zadnji čas", jer Mađari će do kraja tjedna završiti sa gradnjom kontroveznog zida. Dok se bodljikave žice postavljaju, Mađarska istovremeno traži još novaca iz EU fondova kako bi se nosila sa situacijom.

Tenzije se ne smiruju u Njemačkoj, koja je krajnji cilj za većinu izbjeglica. Noćas je nedaleko od Berlina zapaljena dvorana koja je trebala biti prihvatni centar. Hrvatska će svoj dio migranata primiti, trenutno smo spremni za njih 500njak, kako je za HR rekao zamjenik ministra unutarnjih poslova, Nebojša Kirigin. Premijer Milanović naglasio je kako je ovo akutna kriza za cijelu Europu.

"Koje cijela EU, naročito oni koji su najveći i koji snose najveći teret a možda i najveću odgovornost za ovu krizu, da vode, a Hrvatska će biti partner, ne smijemo tu biti sitni i uskogrudni. Moramo biti na raspolaganju, u skladu sa svojim mogućnostima koje nisu velike", rekao je Milanović.

Na kritike koje dolaze iz oporbe kako Vlada nema strategiju za izbjeglice premijer kaže

"Ja bih volio da su oni imali strategiju za franak prije 5-6 godina, a ne da su populistički povlađivali ljudima i tapšali ih po ramenu. Govoriti o strategiji u ovom trenutku je komično jer strategije za ovako iznenadan događaj nema. Nema ju ni Europska unija", rekao je Milanović.

A o kakvoj - takvoj strategiji jučer su u četiri oka razgovarali francuski predsjednik Hollande i njemačka kancelarka Merkel. Poručili su da u Europi postoji zajednički zakon o azilu koji se ne primjenjuje. Hollande je naglasio kako se treba solidarizirati s Njemačkom...

"To je odgovornost koja ne može biti prepuštena jednoj zemlji. Tiče se cijele Europe, a vidjeli smo da sve može rezultirati i velikim tenzijama".

Prioritet je sada uređenje prihvatnih stanica u Italiji i Grčkoj, ali i pokušaj razlikovanja izbjeglica i ilegalnih imigranata.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.