Događaji

DiaVitas

Predstavljen pilot projekt 'Individualno praćenje šećerne bolesti'

 Predstavljen pilot projekt 'Individualno praćenje šećerne bolesti'

U Zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar predstavljen je pilot projekt Individualno praćenje šećerne bolesti.

Projekt se temelji na primjeni napredne informatičke platforme koja je gradjanima dostupna putem mobilne aplikacije DiaVitas. Davor Bučević, predsjednik hrvatskog saveza dijabetičkih udruga:

"Radi se o tome da se pojavljuje jedna nova aplikacija za praćenje i življenje uz dijabetes. Ne samo vrijednosti šećera u krvi nego i unošenje rezultata tjelesne aktivnosti i druge stvari koje radite kao osoba s dijabetesom u svakodnevnoj kontroli dijabetesa," rekao je Davor Bučević.

Aplikacija je besplatna i dostupna na svim androidima, a uskoro i na apple uređajima.

"Vi unosite podatke o terapiji koju koristite, tjelesnu i fizičku aktivnost i prehranu, ona sumira te podatke i onda vam je lako napraviti listu toga i otići kod dijabetologa koji će vas pratiti," kaže Davor Bučević.Šećerna bolest i prekomjerna težina danas su najveći javnozdravstveni problemi u cijelom svijetu, pa tako i u Hrvatskoj. Lea Duvnjak sa Sveučilišne klinike za dijabetes kaže da je kod nas dijagnosticirano više od 240 tisuća šećernih bolesnika:


"Svjedoci smo da je prevalencija šećerne bolesti dosegnula pandemiju. Nažalost taj trend slijedi i naša zemlja. Mi u Hrvatskoj oko 9 posto populacije zahvaćene šećernom bolešću, ona uglavnom otpada na šećernu bolest tipa 2. Međutim ono što zabrinjava je činjenica da takav oblik bolesti koji se povezivao s odraslom životnom dobi, sve češće se pojavljuje i kod djece," rekla je Duvnjak. U kontroli i liječnju pomoći će i nova aplikacija koja je dostupna i na mađarskom, engleskom i njemačkom jeziku.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.