Mladi i politika
Politolog osudio medije: Senzacionalističkim pristupom anketi, mlade su etiketiratli glupim fašistima
Nikola Baketa, doktorand na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, smatra kako su mediji nedavnom istraživanju koje su proveli GOOD inicijativa, GONG i IDIZ što je dovelo do potpuno krivih interpretacija, a svoja je razmišljanja objavio na stranici GOOD Inicijative.
Podsjetimo, riječ je o anketi koja je objavljena prošlog tjedna, a u kojoj se ispitivala politička pismenost učenika završnih razreda srednjih škola.
"Tako su dominirali naslovi - Poražavajući rezultati, 73% maturanata ne zna kako se zove hrvatski premijer, a u potpunu krajnost su otišli srpski mediji koji su maturante prozvali ustašama", senzacionalistički pristup osuđuje Baketa.
"Rijetki mediji su prenijeli rezultate koji govore o tome da 64,7% maturanata smatra da treba zaštiti prava svih nacionalnih manjina u RH, da se njih 60,1% ne slaže s tvrdnjom da bi etnički Hrvati trebali imati veća prava od ostalih stanovnika Hrvatske ili da se njih 84,9% može zamisliti u prijateljskom odnosu s osobom druge rase, vjere ili nacionalnosti. Uz to, samo 18,4% se ne slaže s tvrdnjom da treba kažnjavati isticanje fašističkih simbola u javnosti", drugu stranu ankete otkriva Baketa, a po njemu je okriviti mlade ljude za neznanje krajnje nisko s obzirom da se mladi povijesti uče na stadionima.
"U stvaranju medijske panike niti pojedini hrvatski mediji nisu bili manje senzacionalistički te su rijetko isticali pozitivne primjere. Usmjeravajući se isključivo na neznanje i pojedine stavove maturanata, a zanemarujući pojedine pozitivne pokazatelje i ulogu sustava, pokazali su nerazumijevanje problematike. Jedan naslov tako tvrdi: „Tri četvrtine hrvatskih tinejdžera drži da NDH nije bila fašistička", a rezultati pokazuju iduće - s tvrdnjom Nezavisna država Hrvatska je bila fašistička tvorevina ne slaže se 22,9%, niti se slaže niti se ne slaže 48,6%, a slaže se 28,5%", objašnjava ovaj mladi politolog.
On smatra da su novinari iz želje sa senzacionalizmom zaključili kako oni koji se nisu izjasnili ni potvrdno ni niječno jednostavno svrstali među one koji smatraju da NDH nije bila fašistička.
"Također, mediji se nisu bavili problemom sustava koji učenicima niti ne osigurava stjecanje političkih znanja i informiranosti. Umjesto usmjeravanja problema prema onima koji su odgovorni - prema sustavu obrazovanja, roditeljima i društvu - oni su tekstove usmjerili isključivo na (ne)znanje i stavove maturanata", smatra Baketa.
Vezane vijesti
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Srednjoškolci su iskazali golemu količinu homofobije. Njih čak 64,3 se potpuno ili dijelom slaže s time da bi homoseksualnim osobama trebalo zabraniti javno nastupanje jer te osobe na taj način utječu na odgoj mladih
-
-
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.