Ljudska prava
O ljudskim pravima u ruralnim područjima: Daleko od grada, daleko od prava
U povodu Međunarodnog dana ljudskih prava, 10. prosinca, pučka pravobraniteljica Lora Vidović organizirala je u utorak konferenciju pod nazivom "Daleko od gradova - i od prava? Ljudska prava u ruralnim područjima" na kojoj je bilo riječi o problemima vezanim za poštivanje ljudskih prava koje sa sobom donosi život izvan urbanih sredina.
Pučka pravobraniteljica konferenciju je organizirala u suradnji s pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova Višnjom Ljubičić, pravobraniteljicom za osobe s invaliditetom Ankom Slonjšak i pravobraniteljicom za djecu Ivanom Milas Klarić.
Gotovo dva milijuna stanovnika Hrvatske živi u ruralnim i prijelaznim područjima. Njihova udaljenost od urbanih središta često znači i nedostupnost osnovnih javnih usluga, što dovodi do socijalne nesigurnosti, a može prerasti i u kršenje ljudskih prava.
Pri tome se u posebnom riziku nalaze najranjivije skupine društva, stariji, djeca, osobe s invaliditetom i žene, navela je Vidović dodajući da su siromaštvo te nedostatna komunalna i društvena infrastruktura neki od najvećih izazova života u ruralnim područjima.
Kao primjer navela je stanovnike Drenovaca Osredačkih, koji nemaju priključak na mrežu električne energije, dnevna opskrba namirnica stiže im iz Bosne i Hercegovine, dok liječniku moraju ići u Knin, a u poštu u Gračac. Problem su i nerazvrstane ceste, koje su zarasle ili su potpuno zapuštene, zbog čega javne usluge građanima mogu biti nedostupne. U pritužbama pučkoj pravobraniteljici navode kako, primjerice, niti vozilo hitne pomoći ne može doći do njihovih bolesnih ili nepokretnih sumještana.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić istaknula je kako su žene u ruralnim područjima, zbog svoje izloženosti riziku višestruke diskriminacije, jedna od najosjetljivijih skupina, kako u odnosu na njihov položaj u obitelji, tako i u društvenoj zajednici u kojoj žive. Njihova izloženost nasilju u obitelji, uz tešku dostupnost policije, liječnika, besplatne pravne pomoći, čini njihovu izolaciju rizičnijom i opasnijom od one u kojoj se nalaze žene u gradskim područjima. Također, zbog slabije obrazovanosti, loše prometne infrastrukture, kao i nepostojanja dječjih vrtića, žene u ruralnim područjima otežano se zapošljavaju, navela je Ljubičić.
Pristupačnost je jedan od uvjeta za uključivanje osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju u zajednicu, a u nedostatku sveobuhvatnih istraživanja, dovoljno je samo obratiti pozornost na to koliko malo osoba s invaliditetom susrećemo u svakodnevnom životu, istaknula je pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak. Smatra kako posebno zabrinjava izostanak svijesti da se kod nabave prijevoznih sredstava biraju ona koja su pristupačna svim građanima, neovisno o stupnju njihove pokretljivosti. Dodala je i kako su, bez obzira na sve pozitivne pomake, još uvijek nedovoljne mjere koje se poduzimaju, od lokalne do nacionalne razine.
Djetinjstvo i odrastanje na selu, otoku ili kojem drugom izoliranom području udaljenom od urbanih središta, često podrazumijeva otežanu dostupnost pojedinih službi za skrb o djeci, dječjih jaslica i vrtića, kvalitetnog osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja, zdravstvenih i socijalnih usluga, sadržaja i aktivnosti organiziranog slobodnog vremena, od dječjih knjižnica i kazališta do sportskih i umjetničkih aktivnosti za djecu. Sve to još teže pogađa djecu koja žive u siromaštvu, romsku djecu, djecu s teškoćama u razvoju i druge ranjive skupine, navela je pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić.
Na konferenciji su se okupili predstavnici institucija za ljudska prava, akademske zajednice, nadležnih tijela, stručnih službi te udruga civilnog društva, a o svojim svakodnevnim iskustvima govorili su i stanovnici ruralnih područja.
Pravobraniteljice su konferenciju organizirale ususret Međunarodnom danu ljudskih prava, koji se u svijetu obilježava 10. prosinca. Na samom kraju, pozvale su na strateško uključivanje ruralnih područja u prioritete nadležnih tijela na svim razinama.
"Važno je vrlo pažljivo promišljanje najavljenih reformi, uključujući i reformu lokalne i regionalne samouprave, odnosno posljedica koje mogu imati na najranjivije sugrađane. A upravo razina dostupnosti javnih usluga najranjivijima mora biti jedan od pokazatelja njihove uspješnosti", zaključila je pučka pravobraniteljica Lora Vidović.
Vezane vijesti
-
Vlada Republike Hrvatske oglasila se na kritike američkog State depatmenta o stanju ljudskih prava u državi
-
Socijalna diskriminacija, nasilje prema pripadnicima etničkih manjina, ženama i djeci te korupcija najveći su problemi u kršenju ljudskih prava u Hrvatskoj, navodi američki State Departmenta o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj za 2016.
-
-
Izdvojeno
-
Raštika biblijskih dimenzija narasla je u vrtu virskog domaćina Nevenka Kapovića kojeg na otoku Viru svi zovu Veno.
-
U derbiju 17. kola SuperSport HNL-a Hajduk i Rijeka su pred 29.489 gledatelja na Poljudu odigrali 2-2. Hajduk je dva puta vodio, ali se Rijeka oba puta vratila i sačuvala remi ostavši tako i nakon 17 kola bez poraza.
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14).
-
Posljednja ovogodišnja akcija darivanja krvi održana u petak, 13. prosinca 2024. bila je više nego uspješna, navode iz udruge DDK Kali.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.